EU schrapt extra importbelasting op kali uit Rusland
nieuwsDe Europese Unie gaat de importbelasting op kali uit Rusland en Wit-Rusland schrappen. Het gaat om een extra belasting die in het verleden is opgelegd om dumping tegen te gaan. De kaliproducenten uit beide landen hebben in het verleden immers hun producten op de Europese markt verkocht aan een prijs die lager ligt dan de kostprijs in eigen land. Deze beslissing zal de meststoffen in Europa wellicht goedkoper maken.
De importbelasting werd 20 jaar geleden ingevoerd door de Europese Unie en liep op tot maximaal 27,5 procent. De grootste aanbieders van kali in de EU zijn het Duitse K+S en het Israëlische ICL, dat in Europa kali wint in Spanje en Groot-Brittannië en ook een kantoor heeft in Amsterdam. Beide bedrijven voerden bij de Europese Commissie campagne voor het verlengen van de importbelasting tot en met 2016. Dat die verlenging er niet komt, betekent een klap voor Europese kaliproducenten.
De European Potash Producers (EPAP) denkt toch dat het effect op de Europese kalimarkt vrij beperkt zal zijn. Volgens de organisatie zijn de prijzen wereldwijd nu hoog. EPAP benadrukt dat alleen specifieke protectionistische importbelastingen zijn geschrapt, en enkele standaard importtarieven zijn gehandhaafd waardoor niet direct een stortvloed aan kali is te verwachten.
K+S kon onder meer door de maatregel de laatste kwartalen recordwinsten boeken. De Britse boerenlobbyorganisatie NFU argumenteert al jaren dat de maatregel achterhaald is omdat kali niet langer tegen dumpingprijzen wordt verkocht. In Rusland en Wit-Rusland zullen vooral de grote bedrijven Silvinit en Uralkali van het vervallen van deze importbelasting kunnen profiteren.
Bron: |
In samenwerking met: agd.media