EU-plan voor aanpak paardenvleesfraude goedgekeurd
nieuwsDe lidstaten hebben op een expertenvergadering hun fiat gegeven aan een Europees plan om de fraude met paardenvlees aan te pakken. De lidstaten verbinden zich ertoe tests op de frauduleuze aanwezigheid van paardenvlees in rundvlees uit te voeren en tests op de aanwezigheid van fenylbutazon in paardenvlees. De maatregelen gaan meteen van start voor een duur van minstens één maand.
De lidstaten gaan voedingsproducten die verkocht worden als rundvlees controleren op de aanwezigheid van paardenvlees dat niet is gelabeld. De dna-tests zullen hoofdzakelijk plaatsvinden in de detailhandel. Er wordt uitgegaan van zo'n 2.250 controles, variërend van 10 tot 150 stalen per lidstaat. Die tests worden in België uitgevoerd door de economische inspectie.
Daarnaast voorziet het plan dat er per 50 ton paardenvlees één staal wordt genomen om de aanwezigheid van fenylbutazon, een pijnstiller die niet mag gebruikt worden voor paarden die voor menselijke consumptie zijn bestemd, op te sporen. Elke lidstaat zal minimaal vijf tests uitvoeren. In België komt die opdracht toe aan het Voedselagentschap. Eerder raakte bekend dat sporen van fenylbutazon werden aangetroffen bij karkassen in Groot-Brittannië. Het vlees van enkele positief geteste paarden is uitgevoerd naar Frankrijk en is mogelijk in de menselijke voedselketen terechtgekomen.
De Europese Commissie had de twee maatregelen woensdag voorgesteld na een crisisberaad over de frauduleuze aanwezigheid van paardenvlees in voedingsproducten. Het merendeel van de experts steunde de voorstellen vrijdag. Ze werden in consensus goedgekeurd. De maatregelen gaan meteen van start voor een duur van één maand en kunnen met twee maanden verlengd worden, zo meldt de Commissie. De eerste maand zal de Commissie alvast 75 procent van de kosten dragen.
Volgens het Ierse EU-voorzitterschap moeten de lidstaten de resultaten van de eerste reeks tests ten laatste tegen 15 april aanmelden bij de Commissie. "Ze zullen bijdragen tot een betere kijk op de situatie in Europa", stelde minister van Landbouw Simon Coveney. Hij zal het dossier ook bespreken met zijn Europese collega's op 25 februari in Brussel.
Bron: Belga