Zoektocht naar rendabele kweek Europese rivierkreeft
nieuwsDe Katholieke Hogeschool Sint-Lieven (KAHO) en de Hogeschool Universiteit Brussel (HUB) onderzoeken hoe de Europese rivierkreeft op een duurzame en rendabele manier gekweekt kan worden. “De Europese rivierkreeft is veel smakelijker dan de soorten die vandaag in de winkel verkocht worden. We hopen de basis te kunnen leggen voor een nieuwe, rendabele sector”, zegt projectleider Stef Aerts.
“De rivierkreeft die de consument vandaag in de winkels kan kopen, is hoofdzakelijk afkomstig van een Amerikaanse soort die gekweekt wordt in China”, zegt onderzoeker Wouter Meeus. “Nochtans scoorde de Amerikaanse soort in een smaaktest maar 3 op 10 terwijl de Europese soort een 10 op 10 scoorde. Via een onderzoek naar de prijzen en de distributie van de in België aangeboden rivierkreeften en vergelijkbare producten zullen de onderzoekers de commerciële leefbaarheid van het product bepalen.
De Europese rivierkreeft is nagenoeg verdwenen in Europa door de kreeftenpest, al zijn er wel enkele kwekers die deze soort opkweken in vijvers. Om de nadelen van die kweekmethode te omzeilen, startte de KAHO Sint-Lieven met de teelt van Europese rivierkreeftjes in een gesloten systeem waarbij het water continu gefilterd en hergebruikt wordt.
“We doen dat niet alleen omwille van een rationeel watergebruik, maar ook omwille van de voedselveiligheid die gegarandeerd is door het kweken onder volledig gecontroleerde omstandigheden”, zegt Thomas Abeel, onderzoeker aan het Aquaculture Education and Research Facility in Zele. “Daarenboven staat deze soort laag in de voedselketen en kan hij gevoederd worden met laagwaardige voedselbronnen en zelfs organisch afval, hetgeen de duurzaamheid van deze teelt ten goede komt.”
Hoewel met een dergelijke teeltwijze een verkorting van de productiecyclus ten opzichte van open vijverteelt mogelijk is, heeft het zijn kostprijs. De onderzoekers van de HUB zullen met hun rendabiliteitsstudie nagaan of de kweek realistisch is. “Door tegelijk de technische en de economische kant van het verhaal onder handen te nemen, moet dit op termijn kansen bieden aan landbouwers om hun productie te gaan diversifiëren. De sector is daarom ook betrokken bij dit project”, zegt projectleider Stef Aerts.
Beeld: Natuurpunt