Crevits ontzenuwt paniek over handhaving in bossen
nieuwsIn het kader van de operatie Beter Bestuurlijk Beleid werden op 1 januari 2008 de boswachters en de natuurwachters samengevoegd. Ze zijn nu allemaal "wachters" van de afdeling Natuur en Bos. Daar waar het takenpakket van de bos- en natuurwachters vroeger drieledig was - het bestond uit beheer, beleid en handhaving - heeft men nu geprobeerd de boswachters om te vormen van generalisten tot specialisten.
Ieder heeft moeten kiezen voor een van de drie taken. Sauwens kon de verdeling voor de provincie Limburg inzien en heeft het over onrustwekkende cijfers. Navraag in andere provincies leerde dat de cijfers voor heel Vlaanderen gelijklopend zijn. "Waar vroeger 35 boswachters instonden voor de handhaving in Limburg, zijn er dat nu nog maar een vijftal. Dit is absurd. Vijf mensen moeten toezicht houden op een grondgebied van 242.214 hectare of bijna 50.000 hectare per boswachter".
"In heel Vlaanderen zouden nog maar 22 boswachters een wapen mogen dragen en zo instaan voor handhaving, tegenover 130 vroeger. Op die manier worden Limburg en Vlaanderen een vrijstaat voor stropers, sluikstorters en wildcrossers", aldus Sauwens, die erop wijst dat de toestand vooral tijdens het weekend problematisch dreigt te worden.
Volgens minister Crevits stellen er zich helemaal geen problemen omdat de reorganisatie enkel en alleen over de structuur gaat. Dat betekent dat hetzelfde aantal mensen dezelfde hoeveelheid taken onverkort moet uitvoeren. Wat wel wijzigt, is de wijze waarop deze taken worden uitgevoerd. "Vroeger moesten alle bos- en natuurwachters handhaving uitoefenen bovenop hun hoofdtaken 'beheer' en 'beleid'. In de nieuwe situatie voorziet het Agentschap dat er dertig wachters voltijds bezig zullen zijn met het uitoefenen van de handhaving ten behoeve van natuur en bos in de open ruimte", aldus Crevits.
"Bovendien zal er, en dat is ook nieuw, bij het hoofdbestuur een afzonderlijke Cel Handhaving opgericht worden, die de handhavingsinspanningen van nabij opvolgt en permanent verbetert. Tot slot blijven de ruim honderd beheerwachters toezicht uitoefenen op alle misbruiken in de eigen bos- en natuurgebieden, ook in het weekend", zegt de minister.
"Het resultaat is dus een combinatie van een ruime groep van 'toezichthouders' op de eigen bossen en reservaten, die ook preventief optreden, en een gespecialiseerd team van handhavers, die, naast toezicht, ook pro-actief en waar nodig repressief kunnen optreden. Dat maakt dat de handhaving zal worden omgevormd en verbeterd van een ad hoc-gebeuren tot een doelgericht en efficiënt instrument", concludeert Crevits.(KS)
Bron: Belga