Bosbrand Indonesië "grootste milieuramp van de eeuw"
nieuwsIn Indonesië woedt momenteel een enorme bosbrand die het Aziatische land in een dichte waas hult. Op sommige plaatsen is de zichtbaarheid beperkt tot minder dan 50 meter. Dit jaar werden er via satellieten al meer dan 117.000 bosbrandhaarden gesignaleerd, waarvan volgens The Guardian het overgrote deel aangestoken om ruimte te creëren voor landbouwgrond. Door de turf in de bodem zijn de branden erg moeilijk te blussen en ligt de methaanuitstoot van de bosbranden enorm hoog. Wetenschappers berekenden dat de bosbranden op amper drie weken tijd voor meer CO2-uitstoot hebben gezorgd dan de Duitse economie op een heel jaar.
Een zee van vuur zorgt voor chaos in Indonesië, waar een dichte rookmist het openbare leven lam legt. Vluchten worden opgeschort, scholen hebben de deuren gesloten en de bevolking wordt aangeraden zo veel mogelijk binnen te blijven. De rook van de branden bereikte ondertussen ook al het naburige Singapore en Maleisië, die op hun beurt verschillende scholen sloten. In totaal staan tienduizenden hectare regenwoud in lichterlaaie, hoofdzakelijk op Sumatra en het Indonesische deel van Borneo, beter bekend als Kalimantan. Het platbranden van bossen is een illegale, maar veel gebruikte strategie om landbouwgrond te creëren voor papier- en palmolieplantages. Indonesië is wereldwijd de grootste palmolieproducent.
Dat de eeuwenoude wouden in vlammen opgaan heeft niet alleen desastreuze gevolgen voor de lokale bevolking – sinds juli zouden de bosbranden de gezondheid van meer dan 500.000 mensen, voor jonge kinderen en ouderen, “ernstig” hebben geschaad – maar het is volgens de Britse bioloog George Monbiot ook “de grootste milieuramp van deze eeuw tot nu toe”. De bosbodems zitten boordevol turf en stoten enorme hoeveelheden methaan uit. Daardoor is Indonesië op dit moment de grootste uitstoter van CO2 ter wereld, voor China en de Verenigde Staten. Op drie weken tijd heeft het land evenveel CO2 uitgestoten als Duitsland op een heel jaar doet.
“Bovendien zijn de turfvoorraden in de grond het resultaat van een evolutie van duizenden jaren”, aldus Bill Hare van het Duitse beleidsonderzoeksbureau Climate Analytics. “Die turf zal hier niet opnieuw groeien, wat wil zeggen dat het om een netto CO2-verlies gaat, net zoals dat bij fossiele brandstoffen het geval is. De ongeremde ontbossing in Indonesië is een heel slecht signaal naar de rest van de wereld. Als we de ontbossing in deze regio niet kunnen tegenhouden, wie is dan de volgende? Het lijkt wel alsof landen zomaar wegkomen met zo’n massale ontbossing.” Sinds de eerste satellietmonitoring in 1997 is 2015 het tweede slechtste jaar ooit wat CO2-uitstoot door bosbranden betreft. Dat de branden dit jaar zo hevig zijn heeft te maken hebben met uitzonderlijke droogte.
Bron: The Guardian/Bloomberg