"Beter intensieve landbouw op half zoveel grond"
nieuwsTer gelegenheid van zijn 10-jarig bestaan nodigde het Phytofar Instituut de Britse professor Tim Benton van Leeds University uit. Hij is geen voorstander van een extensieve landbouw waarin natuur- en milieudoelstellingen worden verweven omdat zijn onderzoek uitwees dat zowel voedselproductie als natuur gebaat zijn met een scheiding.
Benton stelde voor het eerst in België zijn oplossing voor om de almaar stijgende wereldbevolking te blijven voeden zonder de biodiversiteit en de natuur te schaden. In de Europese Unie worden steeds meer eisen gesteld op het vlak van verduurzaming om de ecologische impact van voedselproductie te verkleinen. Professor Benton wijst op een ongewenst gevolg daarvan: momenteel wordt een oppervlakte landbouwgrond gelijk aan Duitsland in derde landen benut om in de Europese vraag te voorzien. De milieukost van landbouwproductie verkleint daardoor niet, maar verhuist.
"Om meer voedsel te produceren en tegelijk de impact op het milieu te verkleinen, wordt best gekozen voor intensieve landbouw in agrarisch gebied", oppert Benton. "Door intensieve landbouw om te schakelen naar biolandbouw boeken we 12 procent biodiversiteitswinst, maar verliezen we 46 procent aan opbrengst", argumenteert Benton. Volgens de professor zijn zowel voedselproductie als natuur er mee gebaat dat intensief aan landbouw wordt gedaan op half zoveel grond.
Benton is overtuigd dat die intensieve landbouw beroep moet kunnen doen op gewasbeschermingsmiddelen. "Hier geen gebruik van maken, heeft ook een ecologische kost aangezien wereldwijd 40 procent van de landbouwgewassen voor de oogst verloren gaan. Hij voegt er meteen aan toe dat die gewasbeschermingsmiddelen technisch nog beter moeten worden en dat er nog meer aandacht moet gaan naar het correct gebruik ervan.
Beeld: Tim Benton