Belgisch zuivelakkoord zorgt voor onrust bij buurlanden
nieuwsHet akkoord tussen de landbouworganisaties, BCZ en Fedis over een toeslag van de melkprijs leidt tot ongerustheid in de buurlanden. "De directoraten Landbouw en Mededinging van de Europese Commissie waren vrijdag al volop in discussie hierover", schrijft het Agrarisch Dagblad. Renaat Debergh, afgevaardigd bestuurder van BCZ:: "Dit is een zaak tussen private partijen en werkt dus niet concurrentieverstorend".
Diverse spelers op de Europese zuivelmarkt hebben hun zorgen geuit bij de Europese zuivelorganisaties, schrijft het Agrarisch Dagblad. Of deze zorgen leiden tot een klacht bij Europees mededingingscommissaris Neelie Kroes, is nog onbekend. In elk geval waren de directoraten-generaal Landbouw en Mededinging van de Europese Commissie vrijdag al volop in discussie over de kwestie.
Renaat Debergh, afgevaardigd bestuurder van de Belgische zuivelcoöperatie BCZ, kan zich voorstellen dat de exporteurs van Nederlandse, Franse en Duitse kazen naar België zich ongerust maken. De bijdrage van 14 cent per liter consumptiemelk die de Belgische supermarkten in een nationaal melkfonds stoppen, gaat waarschijnlijk niet ten koste van de eigen winstmarge.
De zuivelorganisaties in de Belgische buurlanden vrezen dat de supermarkten de bijdrage proberen terug te verdienen door minder te betalen voor met name kazen. Debergh zou niet verbaasd zijn als het zo ging. Hij verdedigt echter het akkoord dat de Belgische landbouworganisaties onder toezicht van de overheid vorige week hebben gesloten met de supermarkten. De BCZ heeft het akkoord trouwens mee ondertekend.
Volgens Debergh is het melkprijsakkoord niet direct concurrentieverstorend. Er wordt geen ongeoorloofde staatssteun gegeven aan boeren. "Het akkoord is een zaak tussen private partijen, waar geen overheid financieel bij betrokken is", aldus Debergh.
Om uit te sluiten dat er strijdigheden met het mededingingsrecht in zitten, hebben de Belgische concurrentie-organen zelfs meegekeken bij de opstelling van het akkoord. Debergh gaat ervan uit dat als er op nationaal niveau geen bezwaar is, er op Europees niveau ook geen bezwaar tegen de gemaakte afspraken is.
Bron: Agrarisch Dagblad