nieuws

België vraagt nieuwe versoepeling BSE-tests bij Europa

nieuws
De Belgische minister van Landbouw Sabine Laruelle heeft bij haar Europese ambtgenoten aangedrongen op een verdere versoepeling van de BSE-tests op de gekkekoeienziekte (BSE). Volgens haar zouden de tests enkel nog uitgevoerd moeten worden op runderen ouder dan zestig maanden.
22 februari 2010  – Laatst bijgewerkt om 14 september 2020 14:11

De Belgische minister van Landbouw Sabine Laruelle (MR) heeft bij haar Europese ambtgenoten aangedrongen op een verdere versoepeling van de tests op de gekkekoeienziekte (BSE). Volgens haar zouden de tests enkel nog uitgevoerd moeten worden op runderen ouder dan zestig maanden. In 2008 slaagde ons land er al in om de tests enkel te verplichten voor runderen ouder dan 48 maanden.

De systematische tests op de aanwezigheid van de gekkekoeienziekte werden in 2001 ingevoerd als antwoord op de uitbraak van de ziekte in Groot-Brittannië. De tests, waarvan de kosten worden gedeeld door de overheden en de landbouwers, worden meer en meer betwist omdat het overgrote deel van de tests op een negatief resultaat uitdraait.

België dringt al jaren op een versoepeling van het regime aan. Samen met enkele andere landen slaagde ons land er in 2008 in de drempel voor de tests te verhogen. Ze zijn sindsdien enkel nog verplicht voor runderen ouder dan achtenveertig maanden, en niet langer voor runderen ouder dan dertig maanden.

Op een bijeenkomst met haar Europese collega's pleitte Laruelle maandag voor een verdere versoepeling. Ze wil enkel nog runderen ouder dan zestig maanden laten testen. De Europese Commissie nam nota van het Belgische verzoek. De nieuw bevoegde Europees commissaris, John Dalli, heeft benadrukt dat zijn diensten in samenwerking met EFSA een stappenplan zullen opmaken om dit voorstel wetenschappelijk te ondersteunen.

Een definitief bewijs is nooit geleverd, maar algemeen wordt in wetenschappelijke kringen aangenomen dat de ziekte via de consumptie van vlees van zieke dieren kan overgedragen worden op de mens en dat er een verband bestaat tussen BSE en de ziekte van Creutzfeldt-Jakob.

Bron: Belga

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek