"Behalen van klimaatdoelen vraagt geïntegreerde aanpak"
nieuwsAls de uitstoot van broeikasgassen door voedselproductie niet drastisch daalt, dan zal de Europese Unie haar klimaatdoelstellingen niet halen. Dat zeggen onderzoekers van de Chalmers University of Technology en het SP Technical Research Institute van Zweden. Uit hun onderzoek blijkt evenwel dat betere technologie de voedingsgerelateerde uitstoot van broeikasgassen kan terugdringen met 50 procent. “Maar dat zal onvoldoende zijn om de klimaatdoelstellingen tegen 2050 te bereiken. De consumptie van zuivel en vlees zal ook teruggeschroefd moeten worden”, klinkt het.
“Nieuwe technieken kunnen de uitstoot van broeikasgassen in de landbouw- en voedingssector halveren”, zegt onderzoeksleider David Bryngelsson. Voorwaarde is wel dat er een ambitieus klimaatbeleid voor de landbouwsector wordt uitgewerkt dat deze technologische vooruitgang in de hand werkt. Zo kan volgens hem de uitstoot door mestopslag tot nul gebracht worden als de mest wordt afgedekt en de mestgassen worden opgevangen. Ook de uitstoot die vrijkomt bij de productie van kunstmest kan vermeden worden wanneer de nieuwste technologieën worden gebruikt.
De technische vooruitzichten voor de veehouderijsector zijn volgens het onderzoek minder rooskleurig. “Dit is een belangrijke bevinding in onze studie omdat vee verantwoordelijk is voor een groot deel van de broeikasgasuitstoot”, klinkt het. “Daarom stellen wij dat een daling van de consumptie van rundvlees en zuivel nodig is om de klimaatdoelstellingen te bereiken.” Daarmee willen de onderzoekers niet gezegd hebben dat alle vlees moet geband worden. “Gevogelte en varkens veroorzaken tot 90 procent minder uitstoot per kilo eiwit die ze produceren. Dat betekent dat we heel wat gevogelte- en varkensvlees kunnen eten als de consumptie van rundvlees daalt.”
Maar niet alleen rundvlees wordt in de studie met de vinger gewezen. “De Europese en Amerikaanse consumptie van kaas en andere zuivelproducten is zowat de hoogste van heel de wereld en veroorzaakt eenzelfde klimaatimpact als die van hun consumptie van varken en gevogelte”, beweert onderzoeker Stefan Wirsenius. “Als we erin slagen om een aantal zuivelproducten te vervangen door plantaardige producten zoals havermelk, zullen we een grotere kans hebben op het behalen van onze klimaatdoelstellingen.”
In hun studie hebben de onderzoekers ook bekeken wat het effect is van voedselverliezen op het bereiken van de klimaatdoelstellingen. Dit leverde een enigszins opmerkelijk inzicht op. “Hoewel het inperken van de voedselverspilling goed is voor het klimaat, is het resultaat ervan toch eerder klein als we ze vergelijken met de doelstellingen die behaald moeten worden”, aldus David Bryngelsson. “Voedselverliezen terugdringen levert slechts een daling van vijf tot tien procent van de totale uitstoot van landbouw en voedsel.”
Meer informatie: How can the EU climate targets be met? A combined analysis of technological and demand-side changes in food and agriculture.