nieuws

Amerikaanse zuivelsector ondervindt concurrentie van EU

nieuws
De Amerikaanse zuivelsector ondervindt heel wat concurrentie van de Europese sinds de Russische handelsboycot voor Europese voedingsproducten in augustus vorig jaar. Waar de VS zich aanvankelijk niet al te veel zorgen maakte over de gevolgen van het Russische embargo, blijkt nu dat Europa heel wat zuivelmarkten heeft ingepalmd waar de VS voordien sterk actief was. Bovendien heeft Rusland de Europese zuivelimport nauwelijks vervangen door import van elders waardoor de druk op de zuivelmarkten is toegenomen.
20 juli 2015  – Laatst bijgewerkt om 14 september 2020 14:31

De Amerikaanse zuivelsector ondervindt heel wat concurrentie van de Europese sinds de Russische handelsboycot voor Europese voedingsproducten in augustus vorig jaar. Waar de VS zich aanvankelijk niet al te veel zorgen maakte over de gevolgen van het Russische embargo, blijkt nu dat Europa heel wat zuivelmarkten heeft ingepalmd waar de VS voordien sterk actief was. Bovendien heeft Rusland de Europese zuivelimport nauwelijks vervangen door import van elders waardoor de druk op de zuivelmarkten is toegenomen. Dat staat te lezen op de website van Boerenbusiness.

Daags nadat Rusland bekendmaakte de invoer van producten uit Europa stil te leggen, maakte de VS bekend zich nog niet al te veel zorgen te maken over de effecten daarvan op haar interne markt. Sinds 2010 exporteerde de Verenigde Staten al geen grote volumes meer naar Rusland. Ook hoopten een aantal marktpartijen erop dat door het verleggen van de exportstromen de impact op de wereldmarkt beperkt zou blijven. Maar Rusland bewees andere plannen te hebben. Landen als Argentinië en Uruguay kregen inderdaad de kans om flink meer zuivelproducten af te zetten in het land, maar die volumes steken zielig af tegenover de hoeveelheid die de EU er voordien afzette. In feite heeft Rusland de import van zuivelproducten flink verlaagd.

Europa was in tussentijd genoopt om nieuwe afzetmarkten voor kaas en boter te zoeken en verhoogde de productie van magere melkpoeder om de druk bij kaas iets te verminderen. Zo verdubbelde de EU de afzet van melkpoeder op bestemmingen in het Midden-Oosten en Noord-Afrika. Dat succes van Europa ging ten koste van de afzet door de Amerikanen. Ook in Azië werd de VS met Europa geconfronteerd. De Amerikanen waren er nog maar net in geslaagd om Zuidoost-Azië binnen te halen als grootste afzetmarkt of Europa diende zich al aan. In 2014 steeg de uitvoer vanuit de EU met 27 procent en dat groeitempo houdt ook aan in 2015.

Op de kaasmarkt snoepte Europa aandeel af van de drie belangrijkste afnemers van de VS: Mexico, Zuid-Korea en Japan importeerden respectievelijk 228 procent, 151 procent en 61 procent meer zuivelproducten uit de Europese Unie. Op die manier werd de Verenigde Staten dan toch geconfronteerd met de gevolgen van de Russische handelsboycot. Tegelijk nam ook de druk op de markt toe omdat Rusland het blijkbaar kan stellen met minder zuivelproducten. De Amerikanen bereiden zich voor op nog een jaar intensieve concurrentie nu Rusland de grenzen nog een jaar langer dichthoudt.

Bron: Boerenbusiness

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek