Aardappelverwerkende industrie rekent op regen
nieuwsOndanks de onheilsberichten in heel wat media over de impact van de droogte op de aardappeloogst is de Belgische aardappelverwerkende industrie nog niet meteen gealarmeerd. “Doordat het in het voorjaar al droog was, hebben de aardappelen zich vrij diep geworteld. De opbrengsten zullen lager zijn dan vorig jaar, maar toen was er sprake van een topoogst”, zegt Marc Seru, voorzitter van Belgapom. Hij waarschuwt er wel voor dat de situatie helemaal kan veranderen als het ook de rest van augustus droog blijft. “Dan stevenen we wel af op een rampzalig aardappeljaar”, klinkt het. De meeste weermodellen lijken voor de eerste tijd evenwel niet veel regen te voorspellen.
Volgens oogstramingen van het Proefcentrum voor Aardappelteelt (PCA) uit Kruishoutem schommelt de opbrengst van bintje, de meest geteelde bewaaraardappel in ons land, rond de 27 ton per hectare. Wel is er een grote spreiding vast te stellen tussen de verschillende percelen: van 17 tot 46 ton per hectare. Het tienjarig gemiddelde voor België ligt op 32 ton per hectare bruto-opbrengst. Dat is vijf ton hoger dan de huidige situatie, weet het PCA. Volgens het proefcentrum zijn de aardappelen dit jaar wel minder dik dan het langjarig gemiddeld.
Op heel wat percelen met bintjes heeft het PCA ook symptomen van doorwas aangetroffen. In de Belgische kuststreek zou zelfs 50 procent van de knollen doorwassymptomen vertonen. Die doorwas kan de kwaliteit van de aardappelen aantasten. Daarnaast stelde het proefcentrum vast dat op de zeer droge percelen de afrijping van de aardappelen al sterk is ingezet. Ook uit Nederland en Frankrijk komen er signalen dat de aardappeloogst schade ondervindt van de droogte.
Betekent dit dat de aardappelverwerkende industrie op een tekort aan aardappelen afstevent? Belgapomvoorzitter Marc Seru vindt het nog te vroeg om onheilsberichten de wereld in te sturen. Volgens hem zijn er verschillende factoren die ervoor zorgen dat een tekort aan aardappelen nog niet meteen aan de orde is. “Deze week wordt er regen verwacht. Die kan ervoor zorgen dat de aardappelgroei zich nog sterk herstelt. De ervaring leert ons dat zelfs aardappelen die al half afgerijpt zijn, nog heel wat kilo’s kunnen bijwinnen”, meent hij.
Volgens Seru wordt het wel een andere zaak wanneer het in de rest van de maand augustus niet meer regent. “Dan kan het rampzalig worden”, klinkt het. Al gelooft de Belgapomvoorzitter ook in de zelfregulering van de markt. “Uit het verleden blijkt dat in de jaren dat de aardappelen duur en schaars zijn, de industrie werkelijk elke aardappel tracht te verwerken. Verre exportbestemmingen kunnen bij grote schaarste al eens afgestoten worden.” Tot slot wijst hij erop dat de industrie een paar weken langer op oude aardappelen heeft gedraaid omdat de oogst van de halfvroege op zich liet wachten.
Ondertussen heeft het PCA haar prijsnotering op een week tijd wel verhoogd met 2,5 euro per 100 kilo tot 17,5 euro. De droogte zorgt er voor dat de halfvroege aardappelen moeilijk geoogst kunnen worden. Er is heel wat extra werk om alle kluiten aarde uit de aardappelen te halen. “Alle fabrieken draaien momenteel al op de nieuwe oogst, maar vooralsnog putten ze vooral uit contracten. Als handelaar heb ik nog geen aardappelen aan de verwerkende industrie kunnen verkopen voor 17,5 euro, boeren vind ik wel bereid om voor die prijs te kopen”, zegt Seru.
Of de prijzen dit jaar recordhoogtes gaan bereiken, is volgens Belgapom koffiedik kijken. Bovendien is maar de vraag of veel telers er gaan van kunnen profiteren aangezien heel wat onder hen contracten hebben gemaakt waarbij de prijzen zijn vastgelegd.
Bron: Eigen verslaggeving/PCA