WTO presenteert nieuwe ontwerptekst over landbouw
nieuwsDe invoertarieven voor landbouwproducten worden onderverdeeld in vier categorieën. De laagste tarieven zouden moeten dalen met 48 à 52 procent, terwijl de hoogste tarieven met 66 à 73 procent naar beneden moeten. Ook over het aantal gevoelige producten die WTO-lidstaten mogen aanduiden, bestaat nog geen consensus. In de tekst van Falconer is sprake van een vork van vier tot zes procent van de tarieflijnen. Wat wel vaststaat, is dat de exportsubsidies tegen 2013 verdwijnen. Voor de ontwikkelingslanden gelden voor al deze punten minder scherpe deadlines en cijfers.
De tekst over de landbouw vraagt de Verenigde Staten hun landbouwsubsidies te verminderen tot een bedrag tussen 12,8 en 16,2 miljard dollar. Het laatste voorstel vanuit Amerikaanse hoek had het nog over maximum 22 miljard dollar. Een week geleden diende Brazilië bij de WTO nog een klacht in over de landbouwsubsidies in de VS. De ontwikkelingslanden zouden hun in- en uitvoerrechten op industriële producten moeten beperken tot maximum 23 procent.
De voorstellen komen er een maand na het mislukte overleg, in het Duitse Potsdam, tussen Brazilië, de VS, India en de EU. Pascal Lamy, de directeur-generaal van de WTO, benadrukte dinsdag dat de meest recente voorstellen niet te nemen of te laten zijn. Hij riep de WTO-lidstaten op zich tijdens het overleg over de teksten te concentreren op het wegwerken van de geschillen.
De VS lieten dinsdagavond alvast weten "uit te kijken" naar het overleg. "We gaan de teksten grondig analyseren. Maar het staat nu al vast dat ze nog herzien moeten worden en slechts een kleine stap vormen in een langetermijnproces". De Europese Commissie omschrijft de meest recente teksten als een "goede basis" voor verder overleg. Maar de Commissie merkt ook op "enkele belangrijke onderwerpen niet in de teksten terug te vinden".
De Europese werkgeversorganisatie BusinessEurope bestempelde de voorstellen als "onaanvaardbaar". De organisatie eist dat de in- en uitvoerrechten op industriële goederen maximum 15 procent bedragen.(KS)
Meer informatie: Draft modalities for agriculture