"Voedselprijzen zullen fors stijgen in 2008"
nieuwsNIemand heeft een beter zicht op de prijzen in de supermarkt dan Marc Oursin, de grote baas van de Carrefourhypermarkten, de GB-supermarkten en de Expressbuurtwinkels. Zijn boodschap klinkt niet meteen opbeurend. Het staat vast dat de gemiddelde voedingsprijzen in de supermarkt ook de komende maanden zullen stijgen, zo maakt hij op uit contacten met leveranciers en de situatie op de internationale grondstoffenmarkten.
Grote supermarktketens zoals Carrefour onderhandelen dezer dagen met de voedingsfabrikanten over de winkelprijzen voor het komende trimester. "Onze leveranciers kondigen ons prijsstijgingen aan voor begin 2008 die minstens dubbel zo hoog liggen als een jaar geleden", zegt Oursin. Het voorbije jaar stegen de voedselprijzen gemiddeld met 4 procent. Sommige producten werden 20 tot 30 procent duurder. "We hebben te maken met een erg grote hausse op de grondstoffenmarkten. Een groot deel van de voedingsproducten is daarbij betrokken. We stellen duurzame prijsstijgingen vast van graan, soja en andere basisstoffen voor voedingsproducten. Voor de zes komende maanden zien we alleen maar verdere prijsstijgingen. En het zijn significante".
Vooral de consumptiedrift in het Verre Oosten stuwt de prijzen omhoog. De bestedingen van de Chinese gezinnen groeien razendsnel, wat schaarste veroorzaakt op de wereldmarkt. Zelfs voor Carrefour, na Wal-Mart de grootste distributieketen ter wereld, is het koffiedik kijken hoe dat op lange termijn zal uitdraaien. Oursin: "Ik heb geen kristallen bol. Ik heb er geen idee van of de Chinezen meer graan nodig zullen hebben of meer yoghurt zullen consumeren. Vroeger waren er helemaal geen Chinese yoghurtconsumenten, nu zijn het er plots 200 miljoen. Danone heeft er zijn werk goed gedaan. (lachend) Misschien te goed".
Ook de recente stijgingen van de brandstoffenprijzen spelen Carrefour België en de andere retailers parten. "Er is duidelijk een verzwakking van de koopkracht. De prijsstijgingen van stookolie treffen de gezinnen, en vooral in Wallonië. Ik verwacht dat in 2008 - in elk geval in het eerste semester - de consumptie van de gezinnen onder druk zal staan. Daar waren al signalen van in het derde trimester van dit jaar. Wat het huidige trimester betreft, moeten we afwachten wat de zwaar doorwegende eindejaarsaankopen zullen geven", aldus Oursin.
Bij Carrefour België lijden vooral de hypermarkten - en niet zozeer de supermarkten en buurtwinkels - onder het koopkrachtverlies. "De verklaring is eenvoudig. Naar een hypermarkt ga je altijd met de auto. Maar nu de brandstofprijzen pieken, is ook de autorit duurder geworden voor de gezinnen". Oursin zegt het effect van de algemene prijsstijging te willen counteren door het gamma van het eigen budgetmerk Carrefour uit te breiden.(KS)