Veetransporteurs krijgen opleiding voorgeschoteld
nieuwsIn de ons omringende landen bestaat de opleiding voor het behalen van een dergelijk getuigschrift al langer. Dat laatste houdt evenwel niet in dat het transport van vee in onze buurlanden humaner gebeurt. "De transporteurs hebben er ook in ons land alle belang bij dat het vervoer zo goed mogelijk gebeurt. Dierenwelzijn en economische belangen gaan hier hand in hand", zegt Rony Geers, eveneens van het Zoötechnical Centre. "Des te kleiner de uitval van dode dieren, des te groter de winst. Precies daarom is het aantal wantoestanden in de sector volgens ons relatief klein".
Gemiddeld sterft één op de duizend dieren tijdens een biggentransport. Gevallen zoals datgene dat vorige week aan het licht kwam, waarbij dertien varkens het vervoer naar Spanje niet overleefden, zijn zeldzaam. "Op een doorsnee vrachtwagen zitten 120 varkens", zegt Rony Geers. "Per tien transporten zou dus één varken kunnen sterven. Vaak overlijdt dat door een samenspel van factoren: warmte, stress en een mindere conditie. Mishandeling is echt wel uitzonderlijk".
Door de opleiding van de veetransporteurs hoopt het Zoötechnical Centre dat het gemiddelde sterftecijfer van dieren tijdens het transport naar de slachterij nog verlaagt. "Omdat de transporteurs zich vaak niet bewust zijn van de meest geschikte laad- en rijmethodes. Varkens in alle rust op een vrachtwagen laden, gaat bijvoorbeeld niet alleen veel sneller dan met brute kracht, maar komt ook de kwaliteit van het vlees te goede. Ook een rustig rijgedrag doet de overlevingskans van de dieren gevoelig stijgen".
Behalve een praktische opleiding, zal de cursus ook een theoretisch luik bevatten. Zo moeten de transporteurs de Europese voorschriften kennen, die onder meer stipuleren dat vee op een vrachtwagen na acht uur moet worden gevoederd. Een transport vanuit ons land naar Spanje, in één ruk, is dus uit den boze. Vermoedelijk zal de opleiding een tweetal dagen in beslag nemen.(KS)