nieuws

"Perenpluk nooit eerder zo vroeg begonnen"

nieuws
De perenpluk is nog nooit zo vroeg begonnen als dit jaar. De consument kan volgende week al smullen van vers, inlands hardfruit. "De perenpluk start extreem vroeg. Het Vlaams Centrum voor Bewaring van Tuinbouwproducten bestaat 30 jaar en zo'n vroege oogst hebben we nog nooit meegemaakt", zegt VCBT-adviseur Ann Schenk. "Met uitzondering van de bloei waren de weersomstandigheden nooit beter voor het hardfruit. De temperatuur lag de voorbije maanden rond de 20 graden en het regende regelmatig".
9 augustus 2007  – Laatst bijgewerkt om 4 april 2020 14:38
De perenpluk is nog nooit zo vroeg begonnen als dit jaar. De consument kan volgende week al smullen van vers, inlands hardfruit dankzij de extreem gunstige weersomstandigheden. Door de vroege oogst hebben de telers extra plukkers nodig. Dat schrijft De Standaard.

De fruitveilingen verkopen volgende dinsdag de eerste Belgische peren. Het is nooit eerder gebeurd dat inlandse peren voor 15 augustus op de markt kwamen. "De perenpluk start extreem vroeg. Het Vlaams Centrum voor Bewaring van Tuinbouwproducten (VCBT) bestaat dertig jaar en zo'n vroege oogst hebben we nog nooit meegemaakt", zegt VCBT-adviseur Ann Schenk. "Met uitzondering van de bloei waren de weersomstandigheden nooit beter voor het hardfruit. De temperatuur lag de voorbije maanden rond de twintig graden en het regende regelmatig".

"Er zijn veel peren en ze zijn ook veel dikker dan vorig jaar", zegt Pierre Arnauts, commercieel directeur bij Veiling Haspengouw. De conférence, die nu uitgeplukt wordt, is bestemd voor directe consumptie. Voor de lange bewaring in koelcellen adviseert het VCBT 20 augustus als plukdatum. De keuze van de data berust op smaaktesten, hardheid en suikergehalte. "Peren mogen niet hard zijn als rapen en ze mogen ook niet wrang smaken. Het suikergehalte moet een bepaalde minimumwaarde hebben, maar die ligt nu al hoger", vertelt Anne Schenk. Het Voedselagentschap moet de adviezen van het VCBT bevestigen en waakt ook over de rijpheid van het fruit.

Door de vroege oogst hebben de fruittelers vroeger plukkers nodig. "De oogst zal dit jaar kort zijn. Vóór 1 september moet zo'n kleine 300 miljoen kilo peren geplukt en in koelkasten gestockeerd worden. Niet alle telers zijn daarop voorbereid", weet Pierre Arnauts. Met de primeurverkoop van volgende week hopen de telers alvast een hoge prijs te halen. "De vooruitzichten zijn gunstig. België is de grootste leverancier van conférenceperen. Alleen Nederland is een concurrent. We kunnen onze drie grote afzetmarkten Rusland, Engeland en Duitsland dit jaar vlot bevoorraden", merkt Arnauts op.

Ook de plukdata voor appelen vallen dit jaar vroeger. Het VCBT geeft die data een week voor de pluk vrij, vermoedelijk eind augustus.(KS)

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek