nieuws

Jonge melkveehouders eisen hogere melkprijzen

nieuws
De jonge melkveehouders van de Groene Kring eisen hogere melkprijzen. "Hoewel de media al wekenlang schrijven dat de melk 15 procent duurder wordt, merkt de melkveehouder daar maar bitter weinig van", zegt voorzitter Pieter Van Oost. Op het stationsplein van Leuven had de Groene Kring vrijdag een infostand opgesteld. Voorbijgangers kregen gratis verse koemelk aangeboden.
22 juni 2007  – Laatst bijgewerkt om 4 april 2020 14:38
De jonge melkveehouders van de Groene Kring eisen hogere melkprijzen. "Hoewel de media al wekenlang schrijven dat de melk 15 procent duurder wordt, merkt de melkveehouder daar maar bitter weinig van", zegt voorzitter Pieter Van Oost. Op het stationsplein van Leuven had de Groene Kring vrijdag een infostand opgesteld. Voorbijgangers kregen gratis verse koemelk aangeboden.

Op de wereldmarkt is de vraag naar melkpoeder enorm gestegen, onder meer als gevolg van de droogte in Australië en de toenemende vraag in Zuid-Oost-Azië. "De boer ziet de melkprijs nauwelijks stijgen. Dit kan voor ons niet. Zeker als je weet dat de prijs die we ontvangen voor melk sinds 1998 met 10 procent gedaald is terwijl onze bedrijfskosten in dezelfde periode met meer dan 7 procent zijn gestegen", zegt ondervoorzitter Lucas Van Dessel, die tevens melkveehouder is.

De zuivelindustrie wijst er op dat de melkprijs tijdens de eerste vier maanden van het jaar met bijna 4 procent gestegen is. Daarmee behoren de melkerijen in ons land tot de beste leerlingen van de Europese zuivelklas. Bij Groene Kring is men ervan overtuigd dat er nog ruimte is voor hogere prijzen. "Wij krijgen nu een basisprijs van 26,5 euro per 100 liter melk. Als we een berekening maken van de kostprijs en het uurloon, dan zouden we minstens 32 euro moeten ontvangen".

Ook de evolutie van de winkelprijzen in de grootdistributie is allerminst gunstig voor zuivelproducten. Terwijl de consumptie-index de afgelopen tien jaar met 18 procent steeg, was dat voor de prijzen van melk en yoghurt slechts 12 procent en voor kaas slechts 6 procent. Gesprekken met Fedis, de federatie van de distributie, hebben nog geen concrete resultaten opgeleverd. "Ze tonen begrip voor onze vraag, maar kunnen niet garanderen dat de prijs voor de melkveehouder ook zal stijgen", zegt Van Dessel.

De distributie vreest immers voor een gedragswijziging bij de consument wanneer de prijs van melk in de winkel stijgt. "Melk wordt blijkbaar beschouwd als een 'wit product' dat klanten moet lokken en dat vinden wij onaanvaardbaar", aldus de ondervoorzitter van de Groene Kring.(GL/KS)

Meer informatie: Blijft melk een wit product?

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek