Griet vis van het jaar 2009
nieuwsDe Scopthalumus rhombus of griet is woendag in restaurant Sel Gris in Knokke-Heist door VLAM uitgeroepen tot de Vis van het Jaar 2009. De griet behoort tot de orde van de platvissen en tot de familie van de tarbotachtigen. Een volwassen griet is ongeveer 35 centimeter lang. De vis kan tot 8 kilogram zwaar worden.
De Vlaamse vissers halen de griet op in het zuidelijke deel van de Noordzee en in het Kanaal. Jaarlijks wordt 300 tot 400 ton griet aangevoerd. De griet vormt een nevenvangst, wat betekent dat er niet gericht op gevist wordt. In de Noordzee is een quotum van kracht op tarbot en griet van samen 336 ton. In het Kanaal mag griet vrij worden gevangen.
Met de keuze voor griet wil de VLAM de culinaire blik van de Belg bij zijn viskeuze verruimen. De consumptie van griet in België kan op dit moment best wat promotie gebruiken. Slechts één op honderd gezinnen consumeert thuis één keer per jaar griet. Dat is bijzonder laag voor een vis die te koop is aan de gemiddelde visprijs en die gemakkelijk bereidbaar en fileerbaar is.
VLAM zal de griet dit jaar via een affiche in de viswinkels promoten. Daarnaast volgt er ook de traditionele receptenwedstrijd voor professionele koks waarin de Vis van het Jaar centraal staat. In de restaurants is de vis trouwens wel zeer populair. Het visvlees lijkt zeer sterk op tarbot. Kleinere formaten kunnen gebakken worden, gesmoord in de oven of microgolfoven en gestoofd. De dikkere exemplaren zijn geschikt om te grillen en te pocheren omdat hun visvlees zo stevig is.
Het ILVO beklemtoont dat het vissen op griet ook duurzaam kan.