nieuws

Gemiddelde EU-burger eet 2,7 kg meer vlees in 2014

nieuws
In 2014 zal de EU nog steeds een netto-exporteur zijn van varkensvlees, terwijl dat voor kippenvlees onwaarschijnlijk is als gevolg van de internationale concurrentie. Door de ontkoppelde steun en de slinkende veestapel zal de productie van rundvlees afnemen, waardoor het handelsdeficit voor deze vleessoort verder dreigt toe te nemen. Het gemiddelde vleesverbruik in de Unie zou wel stijgen van 84 kg in 2006 tot 86,7 kg per capita in 2014. Dat blijkt uit nieuwe marktprognoses van de Europese Commissie.
6 september 2007  – Laatst bijgewerkt om 4 april 2020 14:39
In 2014 zal de EU nog steeds een netto-exporteur zijn van varkensvlees, terwijl dat voor kippenvlees onwaarschijnlijk is als gevolg van de internationale concurrentie. Door de ontkoppelde steun en de slinkende veestapel zal de productie van rundvlees afnemen, waardoor het handelsdeficit voor deze vleessoort verder dreigt toe te nemen. Het gemiddelde vleesverbruik in de Unie zou wel stijgen van 84 kg in 2006 tot 86,7 kg per capita in 2014. Dat blijkt uit nieuwe marktprognoses van de Europese Commissie.

In vergelijking met 2006 zou de productie van varkensvlees in de EU tegen 2014 toenemen met 3,2 procent tot een volume van 22,6 miljoen ton. Dat is een lager groeicijfer dan het voorbije decennium, wat te maken heeft met hogere voederprijzen en met de toenemende concurrentie van kippenvlees. Op de exportmarkten zal het Europese varkensvlees steeds nadrukkelijker moeten opboksen tegen landen met zeer lage productiekosten.

Indien H5N1 geen roet in het eten gooit, ziet de toekomst van kippenboeren er op middellange termijn niet zo slecht uit. Het kippenvlees kan teren op een sterke consumentenvoorkeur en het lage prijsniveau, terwijl er steeds meer kip gebruikt wordt in allerlei bereidingen. Door de nieuwe importregimes zal de invoer van kippenvlees uit Thailand en Brazilië de komende jaren toenemen. Omdat tegelijkertijd de export buiten de EU daalt, zou de Unie een netto-invoerder worden van kippenvlees.

Terwijl de productie van rundvlees daalt, zal de melkproductie op korte termijn lichtjes toenemen, in lijn met de verruiming van de productiequota in elf lidstaten van de EU-15. Op wat langere termijn zou de melkproductie licht dalen tot zo'n 148 miljoen ton in 2014. Die daling is te wijten aan het feit dat in de nieuwe lidstaten steeds minder melk voor zelfonderhoud geproduceerd wordt. Het aantal melkkoeien zou in de EU met ruim twee miljoen stuks afnemen tot een veestapel van 22 miljoen dieren.

Voor de graanboeren oogt de toekomst rooskleurig dankzij de grote vraag op de wereldmarkt en het gebruik van granen voor de productie van biobrandstof. Het risico op structurele maïsoverschotten in landen zoals Hongarije wordt in de toekomst erg klein door de geleidelijke afschaffing van de interventiesteun. De eerstkomende jaren zullen de interventievoorraden voor granen in elk geval zeer laag zijn. In 2014 zou er volgens de prognose van de Commissie ongeveer 11 miljoen ton in de Europese graanschuren liggen.

Grote stockvoorraden zijn er nog wel in de suikerindustrie. Daarom werd dit jaar een deel van de productiequota ingetrokken. Intussen verloopt de herstructurering van de Europese suikerindustrie veel trager dan gepland, wat ernstige gevolgen kan hebben voor de sector in de periode na 2009, het jaar dat de hervorming van het suikerregime volledig geïmplementeerd moet zijn.(KS)

Meer informatie: Prospects for agricultural markets and income 2007-2014

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek