Commissie wil suikeradvies afdwingen van EU-parlement
nieuwsHet Europarlement is niet bij machte om de suikervoorstellen zwaar te beïnvloeden, maar niettemin moet de instelling formeel een advies uitbrengen over de hervorming. Anders kan volgens de regels geen besluit worden genomen door de Europese Commissie en Raad. Sommige parlementsleden zijn bang dat het parlement genegeerd zal worden als het te lang wacht met een advies over de suikerhervorming. Nu kunnen we tenminste nog invloed uitoefenen en onze mening geven, luidt het bij die strekking.
Een meerderheid in het Europees Parlement lijkt vooralsnog een andere mening toegedaan en wil niet voor het einde van het jaar met een advies komen. De Commissie maakte overigens dinsdag al duidelijk dat het het voorlopige voorstel van het parlement voor aanpassing van het suikerregime niet acceptabel vindt. Het Europees Parlement mikt op een suikerprijsdaling van maximaal 25 procent, het wil meer compensaties voor boeren en industrie, wil importquota voor suiker van buiten de EU en stelt voor om bietentelers grondstoffen voor biobrandstof te laten telen.
De Commissie geeft met name het voorstel om de prijs met 25 procent te verlagen een onvoldoende. Dat zou volgens een woordvoerder in 2010 al weer nopen tot een verdere aanpassing van de marktordening. Ook de eisen inzake invoerquota zijn onbespreekbaar voor de Commissie.