400 nieuwe volkstuintjes versterken Vlaamse samenleving
nieuwsEen oproep voor volkstuinprojecten kende zo veel succes dat het areaal met volkstuintjes in Vlaanderen met meer dan tien hectare uitbreidt. Door de vele inzendingen diende een onafhankelijke jury 25 projecten uit te kiezen voor de Vlaamse subsidie van 300.000 euro. Volgens minister-president Kris Peeters bevorderen volkstuinen de sociale cohesie. Hij hoopt dat de nieuwe projecten kunnen bijdragen tot een 'warm' Vlaanderen.
Aan de projectoproep van minister-president Peeters werd massaal gevolg gegeven door gemeenten en verenigingen. Een onafhankelijke jury koos 25 projecten uit en onder hen wordt de beschikbare 300.000 euro verdeeld. De totale projectkost van de 25 geselecteerde projecten samen bedraagt 655.490 euro en varieert van 7.000 euro tot 75.000 euro per project. De subsidies dekken maximaal 75 procent van de totale kostprijs van het project. In totaal komen er meer dan 400 volkstuintjes bij.
De bedoeling van de projectoproep was in eerste instantie de aanleg van nieuwe volkstuinen een boost te geven, om zo aan de stijgende vraag tegemoet te komen. In tweede instantie gaat de aandacht uit naar de modernisering van bestaande volkstuinen. Daarbij kan gedacht worden aan de afbouw van het pesticidengebruik en de evolutie naar een ecologisch beheer, de uitbouw van de gemeenschappelijke delen, aandacht voor gezonde voeding en de uitbreiding van het aantal percelen, enz.
Minister-president Kris Peeters gaf de jury de opdracht om in september een tweede jurydag te organiseren om de overblijvende projecten, die het voorlopig niet haalden en toch waardevol zijn, alsnog te rangschikken zodat een snelle selectie mogelijk is, als uit de begrotingsopmaak van 2014 zou blijken dat er budgettaire ruimte voor bijkomende projecten is.
Centrale doelstelling bij volkstuinen is de verhoging van de sociale cohesie, de realisatie van een ontmoetingsplaats tussen verschillende generaties en culturen en het creëren van een goede groepsdynamiek, met een zelfstandig voortbestaan als eindstreven. Minister-president Peeters wenst met dit initiatief mensen terug voeling te laten krijgen met gezonde voeding, met smaken, met de eigen productie van voedsel met nutritionele waarde, met actief leven in de buitenlucht, met alternatieve vormen van lichaamsbeweging en met een actieve levensstijl.
"Mensen die zelf geen ruimte hebben voor een tuin krijgen een plaats om eigen groenten te kweken, waardoor ze terug voeling krijgen met gezonde voeding en sociale contacten worden bevorderd", besluit Peeters.
Beeld: deredactie.be