nieuws

30 hectare landbouwgrond maakt plaats voor robuuster waterbeheer in Westhoek

nieuws

In de West-Vlaamse gemeenten Lo-Reninge en Alveringem worden verschillende maatregelen gepland om de polderregio beter te beschermen tegen zowel wateroverlast als droogte. Voor de uitvoering ervan is zo'n 30 hectare landbouwgrond nodig. Een ingrijpende maatregel voor de betrokken landbouwers, al wordt de noodzaak ervan steeds meer erkend. “Grond opofferen voor waterbeheer is zeer ingrijpend. Dit hebben landbouwers hier nog nooit moeten doen”, zegt Johan Matthys, schepen voor Landbouw en Milieu in Lo-Reninge en zelf landbouwer. “Maar de meerderheid ziet de noodzaak van deze maatregelen in. Zeker na deze historisch droge zomer.”

Vandaag Jozefien Verstraete
westkustpolder 2_CopyrightWestkustpolder

De polders aan de kust hebben een moeilijk regelbaar watersysteem omdat ze zo laag liggen. Veel percelen in de Westkustpolder liggen tijdens vloed lager dan het zeeniveau. Overtollig water kan daardoor niet altijd vanzelf naar zee worden afgevoerd, maar moet via een netwerk van grachten, stuwen, sluizen en pompen worden gestuurd. De laaggelegen polders zijn daardoor ook kwetsbaar voor overstromingen, zoals in 2023. Toen viel er uitzonderlijk veel neerslag en kwam bovendien veel water vanuit het stroomopwaartse deel van de IJzer in Frankrijk richting de Westhoek.

Tegelijk kent het gebied regelmatig droge periodes. De Westkustpolder behoort tot de drogere delen van Vlaanderen door het kustmicroklimaat, met onder meer extra zonneschijn en gemiddeld minder neerslag dan in het binnenland. Bovendien houdt de bodem er relatief weinig water vast. Daarbovenop komt het probleem van verzilting. In de ondergrond van de polders bevindt zich veel zout grondwater. Wanneer polders sterk worden gedraineerd, langdurige droogte optreedt of er in de winter onvoldoende neerslag valt om de zoetwatervoorraad in de bodem aan te vullen, geraakt het evenwicht tussen zoet en zout grondwater verstoord. Bij langdurige droogte kan zo een tekort aan zoet water ontstaan voor irrigatie in de landbouw en kan het zout grondwater opstijgen tot in de wortelzone van gewassen.

Voortdurend schakelen tussen waterafvoer- en buffering

Het peilbeheer in de polders is gericht op lage waterpeilen in de winter om wateroverlast te voorkomen en hogere peilen in de zomer om verzilting tegen te gaan. Maar door de klimaatverandering wordt dat evenwicht steeds moeilijker te bewaren. De zomers worden droger, de winters natter en extreme neerslag komt vaker voor.

“Om het waterpeil beter te kunnen regelen en sturen, doet de Westkustpolder al langer aan fragmentatie van de waterlopen door stuwen en knijpen te bouwen”, vertel Johan Matthys, dijkgraaf en schepen voor Landbouw en Milieu in Lo-Reninge. “In de zomer van 2023 kreeg de Vlaamse Landmaatschappij (VLM) uiteindelijk de opdracht om in het stroomgebied hier van de Machuitbeek een klimaatrobuust inrichtingsplan op te maken. Na de grote wateroverlast van november in datzelfde jaar werd het plan aan het traject en de inzichten van Weerbare Westhoek gekoppeld.”

Vasthouden wanneer kan, afvoeren wanneer moet

Het inrichtingsplan moet het stroomgebied van de Machuitbeek in Lo-Reninge en Alveringem weerbaarder maken tegen overstromingen en droogte, en ervoor zorgen dat tijdens droge periodes voldoende zoet water beschikbaar blijft.

Daarvoor komen er onder meer extra stuwen en knijpconstructies, bufferstroken van vijf meter aan weerszijden van de Machuitbeek en een groot spaarbekken. Die ingrepen moeten ervoor zorgen dat water langer wordt vastgehouden wanneer dat kan en gecontroleerd wordt afgevoerd wanneer dat nodig is.

“Het spaarbekken zal een capaciteit van ongeveer 500.000 kubieke meter hebben waarin water uit de IJzer tijdens natte perioden opgespaard wordt om later langzaam in de waterlopen te vloeien, zodat hogere peilen mogelijk worden”, aldus Matthys.

Land opofferen voor water

Voor het spaarbekken zal 19 hectare landbouwgrond moeten wijken. Ook andere maatregelen, zoals waterbuffers en bufferstroken van vijf meter breed, nemen landbouwgrond in beslag. Niet alle landbouwers uit de streek zijn dan ook opgezet met de plannen, waarvoor ze noodgedwongen grond moeten afstaan. Enkele landbouwers dienden daarom bezwaar in tegen de plannen.

“De totaal geraamde oppervlakte van de te verwerven gronden is 31 hectare”, aldus VLM. Over hoeveel landbouwbedrijven deze 31 hectare verdeeld is, kan VLM niet meegeven. Wel is geweten dat het volledige kerngebied van het inrichtingsplan 1.419 hectare landbouwgrond bevat, in handen van zo’n 135 beroepsmatige landbouwers.

 “Grond opofferen voor waterbeheer is zeer ingrijpend”, vertelt Matthys. “Dit hebben landbouwers hier nog nooit moeten doen. Maar het uitgangspunt is om zo weinig mogelijk naakte onteigeningen te moeten treffen. VLM heeft heel wat grond in de regio in handen, hierdoor kan de maatschappij ervoor zorgen dat de betrokken landbouwers maximaal hun percelen kunnen ruilen.” Toch zal een verkleining van het totale landbouwareaal in de streek niet onvermijdelijk zijn volgens Matthys.

Geluisterd naar de noden van de landbouwers

Volgens Matthys is het plan sinds de bezwaren licht aangepast en ziet de meerderheid van de landbouwers ondertussen de noodzaak in van de maatregelen. “Zeker na deze historische droge zomer”, vertelt hij. “Voor landbouwers die nog niet rechtstreeks geconfronteerd werden met de gevolgen, liggen de plannen moeilijker.” Maar waterbufferende maatregelen zullen er ooit moeten komen volgens hem. “Ook andere poldergebieden zullen op termijn maatregelen moeten treffen.”

Landbouworganisatie Boerenbond bevestigt dat met het merendeel van de bezwaren van de landbouwers rekening is gehouden. “We zijn in gesprek gegaan en op enkele cruciale punten was VLM bereid om aan de bezorgdheden tegemoet te komen”, vertelt Michiel Vanrobaeys, regioconsulent in de Westhoek. “Niet aan elk bezwaar is tegemoetgekomen, maar zo kon het plan uiteindelijk wel landen.”

Realisatie in de komende jaren

Het inrichtingsplan werd ondertussen goedgekeurd in de gemeenteraad van Lo-Reninge en Alveringem en wacht nu een goedkeuring af van de Vlaamse regering. “Die zou er dit najaar moeten komen”, aldus Matthys. “Het verwerven van grond neemt uiteraard veel tijd in beslag. Het spaarbekken zal in de komende jaren gerealiseerd worden, maar de uitvoering van het volledige project kan nog tien jaar duren."

Vergunningsdossiers voor grondwater worden steeds complexer en duurder
Uitgelicht
Captatieverboden op waterlopen halen bij droogte vaak veel aandacht. Maar voor tal van land- en tuinbouwers ligt de grootste bezorgdheid echter bij grondwater, de belangrijkst...
31 juli 2026 Lees meer

Bron: Eigen berichtgeving / Het Nieuwsblad

Beeld: Westkustpolder

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek