nieuws

Vlaamse landbouwers leren van elkaar in tien nieuwe duurzaamheidsprojecten

nieuws

De Vlaamse regering ondersteunt tien nieuwe demonstratieprojecten om landbouwers op weg te helpen naar een duurzame bedrijfsvoering. Dat meldt Vlaams minister van Landbouw Jo Brouns (cd&v). De projecten richten zich op agro-ecologische praktijken en bufferstroken. De Hooibeekhoeve uit Geel speelt hierin een prominente rol met twee geselecteerde projecten.

12 september 2025 Ruben De Keyzer

Veel landbouwers willen duurzamer werken, maar hebben niet altijd de kennis om dit te doen. De demonstratieprojecten laten landbouwers leren van hun collega’s. Zo wordt men bewust van nieuwe mogelijkheden op het vlak van duurzame praktijken en technieken. Bovendien tonen de demonstraties concreet hoe ze deze praktijken en technieken kunnen toepassen op hun bedrijf, en met welk resultaat. “Ik merk veel bereidheid bij onze Vlaamse landbouwers om aan de slag te gaan met duurzame technieken, maar de vraag blijft vaak: werkt dit ook op mijn bedrijf?”, duidt minister Brouns. De projecten moeten de gelegenheid bieden om kennis uit te wisselen.

In totaal worden tien projecten ondersteund, goed voor bijna één miljoen euro, waarvan 430.000 euro uit Europese middelen. De projecten lopen maximaal twee jaar, tussen 1 oktober 2025 en 31 maart 2028.

Twee projecten voor Hooibeekhoeve

Twee van de tien projecten worden uitgevoerd door de Hooibeekhoeve, het praktijk- en voorlichtingscentrum voor melkveehouderij en plattelandsontwikkeling. Het eerste gaat om agro-ecologie in de melkveehouderij. Samen met ILVO, Inagro en Boerenbond zet de Hooibeekhoeve de online Routeplanner Melkvee in om scenario’s door te rekenen op basis van bedrijfsspecifieke cijfers. Melkveehouders krijgen hier individuele begeleiding en studiedagen om hun resultaten in deze tool correct te interpreteren. Zo wordt duidelijk welke agro-ecologische maatregelen in hun bedrijf haalbaar zijn zonder de economische rendabiliteit uit het oog te verliezen. Denk bijvoorbeeld aan maatregelen zoals een hoger aandeel gras in het rantsoen, alternatieve ruwvoeders of niet-productief areaal.

De bodem staat centraal in het tweede Hooibeekhoeveproject. De Hooibeekhoeve, de Bodemkundige Dienst van België en Praktijkpunt Landbouw Vlaams-Brabant brengen het bodemleven op verschillende percelen in kaart om de effecten van bodembeheer te demonstreren. ‘Bodempioniers’ zullen hun opgedane kennis over agro-ecologische maatregelen delen met collega’s. Deelnemers krijgen ook concrete tools en laagdrempelige meetmethodes aangereikt, zodat zij zelf aan de slag kunnen gaan om hun bodemkwaliteit en bodemgezondheid te herkennen, te begrijpen en te versterken.

Bodem, buffers en beesten

Naast de twee Hooibeekhoeve-projecten werden de volgende initiatieven geselecteerd:

  • Slim beheer van bufferstroken (SLIM-BUF) – Praktijkcentrum voor Land- en Tuinbouw (PCLT)

  • Obstakels voor het toepassen van regeneratieve praktijken wegwerken – Inagro

  • Bio-regeneratieve praktijken in het veld! – Coördinatiecentrum Praktijkgericht Onderzoek en Voorlichting Biologische Teelt

  • Van theorie naar veld – agro-ecologie in actie – Boerennatuur Vlaanderen

  • Kruidenrijk grasland op Vlaamse wijze – Inagro

  • Beschermingsstroken voor land- en tuinbouw – Viaverda

  • BufferBoost: van uitdaging naar kansen – Boerennatuur Vlaanderen

  • Samenwerking tussen landbouwers en horeca ter bevordering van de afzet van agro-ecologische producten – Voedsel Anders

“Als bevoegde gedeputeerde voor landbouw ben ik blij dat Vlaanderen de Hooibeekhoeve erkent als kenniscentrum om die omslag mee te begeleiden”, laat Antwerps gedeputeerde voor Landbouw Jinnih Beels (Vooruit) nog weten. “Met deze projecten willen we theorie en praktijk dichter bij elkaar brengen. Landbouwers krijgen niet alleen nieuwe kennis aangereikt, maar leren ook hoe ze die meteen kunnen toepassen op hun eigen bedrijf.”

Van proefveld tot praktijk: Antwerpen zoekt pioniers voor productief kruidenrijk grasland
Uitgelicht
Hooibeekhoeve, Inagro en UGent/ HOGENT onderzoeken momenteel op drie locaties of het telen van productief kruidenrijk grasland op Vlaamse velden een goed idee is. Deze meerjar...
18 juni 2025 Lees meer

Bron: Eigen berichtgeving

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek