Wereldwijd antibioticagebruik stijgt tegen 2030 met 67%
nieuwsIn 2030 zal het wereldwijde antibioticagebruik in de veehouderij met 67 procent zijn toegenomen. Dit concluderen onderzoekers uit Europa, Amerika, Afrika en India in een onderzoeksrapport dat wereldwijde trends in het gebruik van antibiotica in veevoeding in de kaart brent. De toename van het antibioticagebruik is toe te rekenen aan de groeiende vleesconsumptie in groeilanden en aan de opkomst van intensieve veehouderij. In ons land wordt sterk ingezet op een reductie van het antibioticagebruik. Tussen 2011 en 2013 daalde het verbruik met 12,7 procent.
Tot nog toe was er geen overzicht van het wereldwijde antibioticagebruik in de veehouderij. De onderzoekers ontwikkelden daarom een statisch model dat cijfers over veedichtheid, economische verwachtingen, vraag naar vleesproducten en huidige schattingen over het antibioticagebruik in welvarende landen combineert. Op die manier willen ze de consumptie ervan voor de periode 2010-2030 in kaart brengen.
Volgens de wetenschappers zal het antibioticagebruik in veevoeding stijgen van 63.151 ton in 2010 naar 105.59 ton in 2030. Ze schrijven die stijging van 67 procent toe aan de groeiende vleesconsumptie in groeilanden. Zo verwachten ze dat er zich in landen zoals Brazilië, India, China, Rusland en Zuid-Afrika een verdubbeling van het gebruik van antibiotica zal voordoen. Extensieve veehouderij zal in die landen plaats ruimen voor intensieve veehouderij, waar antibiotica op een grotere schaal worden gebruikt.
In ons land is men zich meer en meer bewust van het feit dat het grootschalige gebruik van antibiotica in de diergeneeskunde ook risico’s inhoudt voor de volksgezondheid. Om die reden werd het kenniscentrum AMCRA opgericht dat er via tien duidelijke streefdoelen moet voor zorgen dat tegen 2020 het gebruik van antibiotica bij dieren gehalveerd wordt. Tal van sectoren binnen de veehouderij hebben een plan van aanpak uitgewerkt en de eerste resultaten zijn er: tussen 2011 en 2013 is het antibioticagebruik in België gedaald met 12,7 procent.
Meer info: Global trends in antimicrobial use in food animals
In samenwerking met: Boerderij