Voedselveiligheid: Commissie wil debat met consument
nieuws"Uit het debat moet blijken in welke mate de wensen van de consumenten en de productiepraktijken in de voedselindustrie op elkaar zijn afgestemd. We nemen de consument ernstig en willen antwoorden op zijn vragen", verklaarde Byrne.
"Ons doel is de consument opnieuw een gevoel van voedselveiligheid te geven", voegde Fischler daaraan toe, "door zowel het productieproces als de politieke besluitvorming transparanter te maken. Het toekomstige EU-agentschap voor voedselveiligheid heeft daar een belangrijke rol in te spelen".
Beide commissarissen kwamen maandag in Brussel de resulaten toelichten van een ronde-tafeloverleg met vertegenwoordigers van consumenten, voedselproducenten en -distributeurs en wetenschappers. Er werden een aantal initiatieven aangekondigd om een beter zicht te krijgen op wat "voedselveiligheid" betekent voor consumenten en producenten.
Zo komen er gelijkaardige ronde-tafelconferenties in de verschillende lidstaten, alsook televisiedebatten en chat-discussies via internet. Byrne stelde ook een conferentie in het Europese parlement voor waar de hele sector zich over het beleid inzake voedselveiligheid zal kunnen uitspreken.
De commissarissen konden nog niet zeggen of het debat zou leiden tot een wijziging van het Europese landbouwbeleid. Volgens Byrne gaat het niet zozeer om voedselveiligheid maar over "culturele verwachtingspatronen tegenover voedsel, over kwesties van smaak en gezondheid".
Voor Fischler is het duidelijk wat het doel is van de Europese landbouw - een economisch en ecologisch verantwoorde landbouw die leefbaar blijft voor de boer - en komt het er nu op aan stapjes in die richting te zetten. "Iedereen weet dat economie gebaseerd is op arbeidsverdeling. Misschien zijn we daar wat landbouw betreft wat te ver in gegaan. Een boer weet niet meer precies wat er in zijn veevoeder zit of hoe zijn vlees verder wordt verwerkt".
Bron: Belga