Verband tussen CO2 en overstromingen nu bewezen
nieuwsTwee studies die in het jongste nummer van het wetenschappelijke vakblad Nature verschenen, leggen voor het eerst een rechtstreekse link tussen de opwarming van onze planeet en de uitstoot van broeikasgassen enerzijds, en grote overstromingen en hevige regenval anderzijds. Tot nu toe hadden klimaatwetenschappers enkel voorspeld dat temperatuurstijgingen gepaard zouden gaan met hevige regen.
Een studie in het noordelijk halfrond toont aan dat de kans op extreme neerslag op eender welke dag met ongeveer zeven procent is gestegen in de tweede helft van de voorbije eeuw. Een tweede studie van Myles Allen van de Universiteit van Oxford verklaart dat de door de mens veroorzaakte klimaatverandering het risico op extreem nat weer dat overstromingen veroorzaakt, bijna heeft verdubbeld.
In beide studies zijn nieuwe gesofisticeerde computermodellen gebruikt die data analyseerden in verband met klimaat, temperatuur en de uitstoot van CO2. Daarbij zijn data van weerstations in het noordelijk halfrond vergeleken. Allen en co focusten zich op de overstromingen in Engeland en Wales in 2000.
"Klimaatmodellen zijn een pak verbeterd sedert tien jaar toen we eigenlijk niets konden zeggen over regenval", zei Gabriele Hegerl, klimaatwetenschapper en samen met collega's van de Universiteit van Edinburg auteur van de eerste studie. Tot nu toe bleef het bij voorspellen want er was nog geen enkele studie die een stevig verband tussen beide fenomenen kon leggen, zeggen de auteurs.
Bron: Belga