Studenten schetsen nieuw landschap voor Noord-Limburg
nieuwsAcht dagen lang hebben 24 internationale ontwerpstudenten zich gebogen over het landschap van de regio Lommel-Overpelt. Samen zochten ze naar een optimalisatie van de landschapsinvulling in de regio om zo tot nieuwe inzichten te komen op vlak van ruimtelijke ordening, natuurbeheer en landbouw. Deze summer school werd gecoördineerd door de Universiteit Antwerpen en het Instituut voor Landbouw- en Visserijonderzoek. Onder meer Boerenbond, Natuurpunt en de stedenbouwkundige administraties waren geboeid door de conclusies van de studenten.
De summer school kreeg de naam ‘Shifting Climate, Reshaping Urban Landscapes’ en boog zich over de opwarming van de aarde en de gevolgen voor de ruimte. Zo werd er onder meer een antwoord gezocht op volgende vragen: Hoe kunnen we landschappen aanpassen aan overstromingen en droogteperiodes? Vraagt de klimaatverandering om kleinschalig bijsturen of om radicale verandering? Hoe kunnen we het landschap van morgen ontwerpen? Dit alles werd toegepast op het landschap in de regio Lommel-Overpelt waar er een overstromingsgebied is en dat verder bestaat uit heel wat droge heide.
“De conclusies waren onder meer dat er in gebieden met overstromingsgevaar andere woonvormen, zoals paalwoningen, kunnen gebouwd worden”, zegt professor Maarten Vanacker (UAntwerpen). “Andere suggesties waren parkjes die soms mogen overstromen als toeristische attractie. Er was ook het voorstel om een strand aan te leggen langs De Dommel.” De aanwezige stakeholders, waaronder Boerenbond, Natuurpunt en de stedenbouwkundige administraties, luisterden geboeid en vonden een aantal ideeën bijzonder waardevol.
Bron: Belga/eigen verslaggeving