Sannen wil biosector beter wapenen tegen import
nieuwsTijdens deze Week van de Biologische Landbouw is al meermaals op de paradox in de sector gewezen: de verkoop van bioproducten zit in de steigers, maar tegelijkertijd hebben Vlaamse biobedrijven het moeilijk hun waar kwijt te kunnen. De supermarkten voeren vooral buitenlandse bioproducten in.
Via coöperatieven kunnen de Vlaamse bioboeren hun aanbod bundelen en zo sterker staan tijdens onderhandelingen met de grootwarenhuizen, denkt Sannen. Bioproducten "van bij ons" moeten zo makkelijker de weg naar de binnenlandse markt vinden. De landbouwbedrijven zouden door deze vorm van schaalvergroting en samenwerking ook beter kunnen inspelen op de vraag van de markt.
Wie een biocoöperatieve opricht, kan een startpremie van 22.500 euro aanvragen. Ook zijn er investeringspremies - van 10 tot 40 procent - via het Vlaams Landbouwinvesteringsfonds (VLIF). "We inspireren ons op de suikerfabrieken en de melkerijen. Ook die zijn ontstaan als een coöperatieve van vele kleine suikerbieten- of melkproducenten", verduidelijkt minister Sannen.
Van 2003 tot 2006 wil de groene minister in totaal 18,5 miljoen euro vrijmaken om landbouwers die biologisch willen gaan telen een inkomen te verzekeren. Het moet hen mogelijk maken de omschakelingsperiode te overbruggen. Het gaat om premies per hectare. Wanneer Europa zich achter dit voorstel schaart, kan het nieuwe premiestelsel nog voor de zomer van 2003 opgestart worden.
Extra steun voor de Vlaamse biosector is hard nodig. Volgens het Vlaams regeerakkoord zou tegen 2010 op liefst 10 procent van de Vlaamse landbouwgronden biologisch geteeld moeten worden. Vandaag wordt amper 0,6 procent gehaald. De sector wordt gekenmerkt door versnippering en kleinschaligheid wat het moeilijk maakt om tegen grotere buitenlandse producenten op te boksen.
Opinie: Paul Verbeke: "Ketenmanagement kan biomarkt ontwikkelen"
Bron: Belga