Phytofar knarsetandt omdat emotie wetenschap overrulet
nieuwsDe Europese Commissie besliste om de toelating voor het gebruik van glyfosaat te verlengen voor maximaal 18 maanden om zo de beoordeling van chemicaliënagentschap ECHA af te wachten. Door de tegenstanders wordt dit afgeschilderd als een overwinning voor de fabrikanten van de chemische onkruidbestrijder. Van tevredenheid is nochtans weinig te merken bij Phytofar, de Belgische vereniging van de gewasbeschermingsmiddelenindustrie. Het gevoel dat daar overheerst, is één van teleurstelling omdat de toelating slechts verlengd wordt voor 18 maanden in plaats van de oorspronkelijk voorgestelde 15 jaar. “Het wetenschappelijke procedé wordt volledig ondermijnd door emotie en electorale profileringsdrang.”
De onkruidbestrijder glyfosaat had een nieuwe markttoelating nodig in Europa maar de lidstaten geraakten er niet uit, zelfs niet na drie stemmingen. Phytofar, de Belgische vereniging van de gewasbeschermingsmiddelenindustrie, resumeert de lange weg die het glyfosaatdossier aflegde om de teleurstelling van de leden-fabrikanten over de jongste ontwikkeling te staven. Vanwege de besluiteloosheid van de lidstaten heeft de Commissie finaal zelf de knoop doorgehakt, en gekozen voor een tijdelijke verlenging van de markttoelating. Het onderzoek van chemicaliënagentschap ECHA wordt afgewacht, wat volgens Phytofar de zoveelste studie wordt die aan de reeds 90.000 pagina’s lange analyse wordt toegevoegd.
“Vooraleer een actieve stof als glyfosaat op de Europese markt kan komen, is ze al uitgebreid onderzocht en getest”, deelt Phytofar mee. “Deze gegevens, samen met relevant wetenschappelijk onderzoek, worden door de lidstaten van de Europese Unie en de onafhankelijke Europese voedselveiligheidsautoriteit EFSA geëvalueerd. Deze laatste instelling geeft op basis van risicoanalyses advies aan de Europese Commissie over alles wat met voedselveiligheid te maken heeft. Ze besliste in november 2015, na een zeer transparant proces en procedure van ongeveer vier jaar, waarin meer dan 3.000 onderzoeken in acht genomen werden, dat glyfosaat veilig is om te gebruiken als gewasbeschermingsmiddel. Bovendien oordeelden ook de Voedsel- en landbouworganisatie van de VN (FAO) en de Wereldgezondheidsorganisatie vorige maand nog dat het onwaarschijnlijk is dat glyfosaat kankerverwekkend is.
Wat Phytofar van de lever moet, is dat de discussie rond glyfosaat steeds meer op een emotionele manier werd gevoerd, vaak ten koste van wetenschap. Het is vooral het oordeel van het Internationaal Agentschap voor Kankeronderzoek (IARC) dat de onkruidbestrijder zuur opbreekt. Volgens Phytofar is het advies van IARC gebaseerd op een beperkte datakeuze en houdt de stempel ‘waarschijnlijk kankerverwekkend’ geen rekening met blootstelling. De tegenstanders maken veelvuldig gebruik van de IARC-classificatie om de druk op te voeren. “Door de toelating van glyfosaat met slechts 18 maanden te verlengen, houdt de Europese Commissie slechts in beperkte mate rekening met de stem van de wetenschap en geeft ze toe aan politieke druk”, vindt Phytofar. Een verontrustend precedent is dat in de ogen van de sectorvereniging, “en het schaadt het vertrouwen van de producenten en gebruikers in het systeem dat een veilige voeding in Europa moet garanderen.”
De gewasbeschermingsmiddelenindustrie in ons land hoopt nu dat ECHA zich wel zal laten leiden door wetenschappelijke feiten en “niet zal toegeven aan emotionele stemmingmakerij”. Phytofar besluit met te zeggen dat de sector blijft investeren in duurzame en efficiënte oplossingen die de productie van gezond en betaalbaar voedsel mogelijk maken, mét aandacht voor een verantwoord en correct gebruik van haar producten. Om dat hard te maken, wordt verwezen naar recente inspanningen op vlak van vorming en dienstverlening. Zo financiert de Belgische gewasbeschermingsmiddelenindustrie een callcenter waar de klanten van tuincentra en andere verkooppunten van sproeistoffen met al hun vragen terechtkunnen.
Beeld: Phytofar