"Nooit eerder was een liter melk zo weinig waard"
nieuwsDe 46-jarige Peter Broeckx uit Dessel is al sinds 1987 melkveehouder. Vandaag ontvangt hij 25 eurocent bruto voor een liter melk. "Een historisch dieptepunt", zegt de boerende ondervoorzitter van Boerenbond in de Gazet van Antwerpen. "Nooit eerder in mijn actieve loopbaan was een liter melk zo weinig waard. Op dit moment verdien ik nul komma nul".
"Een fabriek die met verlies draait, legt de band stil, maar een boer kan dat niet. Elke dag schieten die uiers weer vol", zegt Broeckx, wiens vier kinderen tussen 16 en 23 jaar oud zijn. "Melkveehouder is een mooi beroep, maar er moet dan wel een inkomen tegenover staan".
Broeckx hoort hier en daar de eerste signalen over betalingsachterstanden bij jonge boeren. Wat hem vooral stoort, zijn de zuivelprijzen in de winkelrekken. "Ik begrijp ook wel dat de verpakking gepaard gaat met productie- en arbeidskosten, en ook het transport kost geld. Maar ergens moet er iemand zijn die met grote winsten gaat lopen, op onze kap. Als de prijs voor de consument wat zou zakken, zou de prijs stijgen en krijgen wij opnieuw een eerlijke prijs in plaats van een aalmoes".
Vorig jaar kregen de melkveehouders nog tot 40 eurocent per liter als gevolg van de wereldwijde melkschaarste. Sindsdien is de conjunctuur volledig gekeerd. Door zowel de voedsel- als financiële crisis is de vraag in elkaar gestuikt. "Producenten zoals pizzafabrikanten gebruiken nu goedkope vervangmiddelen als synthetische nepkaas", zegt Guy Vandepoel van Boerenbond. "Het groeiseizoen begint, de melkveehouders moeten maïs zaaien. Maar ze hebben geen geld".
Bron: Gazet van Antwerpen