Nederland wil opheldering over blauwtong in Duitsland
nieuwsHet Nederlandse landbouwministerie heeft in een brief opheldering gevraagd aan het Duitse ministerie over de hele situatie. "We willen op korte termijn duidelijkheid. We kunnen niet wachten tot volgende week wanneer de Europese lidstaten bij elkaar komen voor het gewone overleg van het Permanent Comité voor de Voedselketen en de Diergezondheid", zegt het Nederlandse ministerie. Het wil nog deze week telefonisch overleg met de vijf lidstaten die vorig jaar met blauwtong te maken kregen.
Ondertussen is aan het licht gekomen dat de activiteit van knutten, de dragers van het blauwtongvirus, is toegenomen. Dat bleek uit overzichten van het Nederlandse ministerie. Nederland is opgedeeld in 20 compartimenten. In de eerste week van april werden in 4 van deze compartimenten 10 of meer knutten gevangen. In de tweede week was dat in 18 compartimenten het geval. Uit de overzichten valt af te leiden dat de knutten zich naar het noorden verspreiden. Bij de gevangen knutten werd overigens geen virus gevonden.
Ook in België wordt de activiteit van knutten op de voet gevolgd. "Per provincie zijn er twee meetplaatsen die wekelijks gecontroleerd worden. De resultaten worden geanalyseerd door wetenschappelijke instellingen zoals het Instituut voor Tropische Geneeskunde en de universiteit van Luik", vertelt FAVV-woerdvoerster Inge Jooris in een gesprek met VILT. "Ook in ons land is er een verhoogde activiteit van knutten waargenomen. Dit was één van de criteria om te beslissen om de blauwtongmaatregelen opnieuw te verscherpen".(GL)
Bron: Agrarisch Dagblad