Na Rusland beperkt ook Oekraïne de graanexport
nieuwsNa Rusland wil ook Oekraïne, één van de grootste uitvoerders van graan ter wereld, de export van graan aan banden leggen als gevolg van de aanhoudende hitte en droogte. Dat maakte de minister van Landbouw, Mykola Pryssiajnioek, bekend. Door het beperken van de uitvoer verzekert het land de binnenlandse voedselzekerheid, luidt het.
Het afgelopen jaar exporteerde Oekraïne ongeveer 21 miljoen ton graan. De uitvoer zou door de regering worden beperkt tot één miljoen ton voor gerst en anderhalf miljoen ton voor tarwe. De beperkingen gelden vanaf één september tot 31 december. In de havens ligt nog één miljoen ton granen klaar om verscheept te worden en daarvoor geldt de beperking niet.
Buurland Rusland nam eerder al een gelijkaardige maatregel omdat het land getroffen wordt door zowat de zwaarste hitte en droogte ooit. Om de binnenlandse gevolgen daarvan te verzachten, legde Premier Vladimir Poetin de graanexport tot het einde van het jaar volledig stil. Die beslissing deed de graanprijs op de internationale markten sterk stijgen.
Toch verwacht de Europese Commissie geen hinder van de beslissing van Moskou. "De EU voert jaarlijks minder dan één miljoen ton Russisch graan in. Tegelijk schommelt de graanproductie in de Europese Unie tussen 280 en 300 miljoen ton. De verhouding tussen beide cijfers toont duidelijk aan dat de impact minimaal, dan niet quasi nul zal zijn", verduidelijkt men bij de Commissie.
Bron: Belga