nieuws

EU ziet handelsoverschot agrovoeding verder groeien

nieuws

De Europese agrovoedingssector heeft zijn handelsoverschot in de eerste zeven maanden van 2026 verder zien groeien. Er was een cumulatief overschot van 30,1 miljard euro. Dat is 2,9 miljard euro meer dan in dezelfde periode in 2025. Op productniveau valt onder meer de hogere uitvoer van sterke drank en likeuren naar Oekraïne en Rusland op. Tegelijk voerde de EU fors minder cacao in en daalde ook de uitvoer van cacaoproducten.

Vandaag Jozefien Verstraete
internationalehandel-container-haven-1250

Van januari tot en met juni voerde de EU opmerkelijk meer agrovoedingsproducten uit naar verschillende landen. De uitvoer naar Egypte is het opvallendst. Die steeg met 22 procent (251 miljoen) tegenover dezelfde periode vorig jaar. Vooral de grotere tarwe-export droeg daaraan bij. Ook de uitvoer naar Oekraïne steeg met tien procent, waarbij sterke drank de grootste stijging liet zien. De uitvoer naar Turkije steeg met zeven procent. Deze laatste vooral door grotere leveringen van rund- en kalfsvlees.

De grootste daling van de EU-uitvoer deed zich voor in de handel met de Verenigde Staten. De exportwaarde daalde met negen procent. Deze daling wordt mogelijk gedreven door de hoge uitvoer van diezelfde periode vorig jaar, toen bedrijven extra goederen uitvoerden in aanloop naar de aangekondigde Amerikaanse invoerheffingen. In juli 2026 lag de uitvoer naar de VS wel opnieuw hoger dan een jaar eerder.

De op één na grootste daling werd opgetekend bij de uitvoer naar het Verenigd Koninkrijk. Die nam af met drie procent, of 843 miljoen euro, af. De export van varkensvlees daalde met acht procent, die van cacaoproducten met 52 procent door lagere prijzen en die van granen met 27 procent door kleinere volumes. Daartegenover verdubbelde het uitgevoerde volume koolzaadolie.

De sluiting van de Straat van Hormuz vanaf maart 2026 zorgde ook voor een daling van de uitvoer naar de Verenigde Arabische Emiraten met 23 procent, goed voor 437 miljoen euro minder. Vanaf juni 2026 lag de uitvoer echter opnieuw rond het gemiddelde niveau.

Minder cacao en varkens, meer pelzen en sterke drank

De grootste daling in exportwaarde deed zich in de eerste zeven maanden van 2026 voor bij koffie, thee, cacao en specerijen. De uitvoer lag 16 procent (1,3 miljard) lager dan in dezelfde periode vorig jaar. Dat kwam vooral door de lagere volumes (-11%) en prijzen (-30%) van cacaopasta, cacaoboter en cacaopoeder.

Ook de uitvoer van varkensvlees daalde sterk, met 930 miljoen euro of 13 procent. Dat was voornamelijk het gevolg van lagere prijzen en kleinere exportvolumes naar China, Japan, de Filipijnen en het Verenigd Koninkrijk.

De grootste stijging werd opgetekend bij de categorie ‘andere dierlijke producten’. De exportwaarde nam 11 procent toe (549 miljoen), voornamelijk door hogere prijzen voor melkeiwitten en grotere exportvolumes van pelzen.

Ook de uitvoer van sterke drank en likeuren steeg (+10%). De groei richting Oekraïne en Kazachstan was vooral het gevolg van hogere prijzen, terwijl naar Rusland grotere volumes werden uitgevoerd.

EU-invoer van landbouw- en voedingsproducten

Over de eerste zeven maanden van 2026 bedroeg de totale invoer 108,6 miljard euro, dat is vier procent minder dan in dezelfde periode vorig jaar. Die daling is voornamelijk het gevolg van lagere cacaoprijzen. Sinds hun piek in het voorjaar van 2025 zijn de prijzen gehalveerd. De invoer uit Ivoorkust nam met 21 procent (1 miljard euro) het meeste af, gevolgd door Kameroen (-46% of 671 miljoen euro).

Mede door cacaoproducten, maar ook door lagere invoer van zuivelproducten daalde ook de invoer uit het VK met zeven procent (638 miljoen). De invoer uit Canada daalde met 508 miljoen euro. Dat kwam voornamelijk door kleinere ingevoerde volumes maïs en door lagere volumes en prijzen van tarwe.

Daartegenover steeg de invoer uit Brazilië in de eerste zeven maanden van 2026 met 528 miljoen euro (+5%) tegenover dezelfde periode vorig jaar, vooral door grotere volumes sojabonen.

Meer fruit en noten

Naast cacao, daalde ook de invoer van koffie met acht procent (1,1 miljard) en de granen met 11 procent (609 miljoen). De grootste stijging deed zich dan weer voor bij fruit en noten. De invoerwaarde nam met 587 miljoen euro (+3%) toe. De groei was verspreid over verschillende producten, met onder meer een grotere invoer van hazelnoten uit de Verenigde Staten en Chili.

EU en Filipijnen bereiken akkoord over vrijhandel
Uitgelicht
De Europese Commissie en de Filipijnen hebben een politiek akkoord bereikt over vrijhandel. “Het akkoord moet de economische banden tussen de EU en de Filipijnen verder aanhal...
27 september 2026 Lees meer

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek