duiding

Matige oogst, sterke prijsvorming: aspergeseizoen loopt op z’n einde

duiding

Het officiële einde van het aspergeseizoen valt op 24 juni, Sint-Jansdag, maar bij veiling BelOrta is de laatste week van het seizoen al aangebroken. “In juni zie je dat de vraag naar asperges sterk afneemt”, vertelt Benny Cuypers van BelOrta. Toch kijkt hij tevreden terug op het seizoen. Het mooie voorjaarsweer stimuleerde de consumptie, maar door het natte jaar 2024 bleef de productie matig. “De planten moesten herstellen van de natte zomer van vorig jaar”, aldus Cuypers.

Vandaag Jerom Rozendaal
Asperge_Den_Akker_Brecht_JeromRozendaal (20)

Halverwege juni is de aanvoer bij BelOrta gedaald naar 80.000 kilo per week. In de piekweken van april en mei lag dat volume boven de 200.000 kilo, met een uitschieter tot 270.000 kilo. “In juni bouwen telers traditioneel hun productie af, om tegen 24 juni, Sint-Jansdag, volledig te stoppen”, zegt Cuypers.

De dalende aanvoer leidde de voorbije weken tot een piekprijs van 10 euro per kilo. “Deze week is de prijs weer wat genormaliseerd, de vraag neemt immers af”, merkt Cuypers op. “Asperges worden geassocieerd met het voorjaar, en in juni verdwijnen ze van het menu.”

Sterke vraag dankzij mooi voorjaar

Over de vraag hadden de aspergetelers dit seizoen weinig te klagen. Het zonnige voorjaar zorgde voor een stevige vraag naar het ‘witte goud’. “Bovendien stimuleerden tal van promoties in de supermarkten de verkoop”, aldus Cuypers. De prijsvorming bleef door het seizoen heen gunstig.

De productie bleef daarentegen bescheiden. Met ongeveer 500 hectare asperges vertegenwoordigt BelOrta zo’n 90 procent van de geveilde asperges in Vlaanderen. De totale productie zal dit seizoen net onder de drie miljoen kilo eindigen. “Dat is op zich een gemiddeld volume, maar gezien het groeizame voorjaar toch teleurstellend”, stelt Cuypers. Oorzaak: de overvloedige regen in 2024. “Aspergeplanten profiteren van droge, gematigde zomers om zich te herstellen. Door de vele regen vorig jaar hadden de planten dit seizoen meer tijd nodig om te recupereren.”

Ervaringen uit het veld

Dat beaamt ook Sooi Bries, aspergeteler in het Limburgse Peer. Met verwarmde tunnels startte hij medio maart al de productie. Dankzij een late Pasen (20 april) en een goede vroege productie kende hij een prima seizoensstart. “De prijzen schommelden wat, maar gemiddeld was het een goed seizoen”, aldus Bries.

De voorbije dagen nam Bries afscheid van het gros van zijn seizoensarbeiders. De resterende ploeg werkt nog tot vrijdag op een kwart van het areaal. “Vrijdag stoppen we ermee. Na vier maanden is het mooi geweest”, zegt Bries, die samen met zijn vrouw een boerderijwinkel runt.

Ook aspergebedrijf Nooyens uit het Kempense Ravels blikt tevreden terug. “De productie lag ongeveer 10 procent lager dan normaal, maar de prijzen waren 10 procent hoger. Dat compenseerde elkaar mooi”, zegt oprichter Fons Nooyens. De inmiddels 62-jarige teler is officieel met pensioen, maar nog geregeld op het bedrijf van zijn zoon Jan te vinden.

Dankzij verwarmde serres startte Nooyens al in februari met de oogst. Door verschillende rassen en teeltwijzen kunnen ze de productie tot eind juni spreiden. De vroege rassen zijn nu volledig uitgelopen en staan in blad. “Hoe langer de plant groen staat, hoe meer suikers ze opslaat, wat de productie voor volgend jaar ten goede komt”, legt Fons Nooyens uit. Dat, in combinatie met de afnemende vraag, verklaart waarom de teelt traditioneel stopt op 24 juni.

Laatste kans voor de liefhebbers

Hoewel de vraag in juni afneemt, weten consumenten hun weg naar de verkooppunten en supermarkten nog steeds te vinden. “Er zijn altijd klanten die beseffen dat het seizoen eindigt, en voor een laatste keer asperges willen eten”, aldus Nooyens.

Net als veel collega’s combineert het Kempense aspergebedrijf de teelt met korteketenverkoop. Naast asperges bieden ze ook aardbeien en grondwitloof aan, klassiekers die het goed doen in de hoevewinkels. De korteketenactiviteiten van Nooyens, met twee winkels en marktkramen, worden gerund door dochters Tinne en Kim. “Deze week staan er nog drie markten op de planning, en dan zit het seizoen erop”, besluit Nooyens.

Goede vooruitzichten voor volgend jaar

In tegenstelling tot dit seizoen, is Nooyens hoopvol over de vooruitzichten voor volgend jaar. “Dit jaar was een groeizaam seizoen voor de planten. Daardoor zou de productie volgend jaar wel eens bovengemiddeld kunnen uitvallen”, verwacht hij.

Goede prognoses, maar Vlaamse hardfruitteler waarschuwt voor greep van megahandelaars
Uitgelicht
Het hardfruitseizoen lijkt af te stevenen op een herhaling van vorig jaar. Door de weersomstandigheden zijn de productieverwachtingen getemperd, maar bij een nakend onderaanbo...
gisteren Lees meer

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek