"Landbouw blijft aantrekkelijk beleggingsthema"
nieuws"Jaarlijks groeit de wereldbevolking met 80 miljoen mensen. Bovendien stijgt de welvaart van een groot deel van de mensen, waardoor ze meer en anders gaan eten. Gecombineerd met het stijgende gebruik van gewassen voor biobrandstoffen, maakt dit van landbouw een aantrekkelijk beleggingsthema", zegt Gertjan van der Veer die het nieuwe landbouwbeleggings- fonds van het Zwitserse Pictet Funds beheert.
In 2050 zullen met ruim 9 miljard mensen op de aardbol zijn, zo'n 30 procent meer dan vandaag het geval is. Daar staat tegenover dat de beschikbare landbouwgrond per persoon zakt tot 0,15 hectare, onder andere door de opwarming van de aarde en de verstedelijking. "Tel daarbij het feit dat de bevolking in Azië en Latijns-Amerika meer vlees gaat consumeren en dat er steeds meer graan en suikerriet wordt gebruikt voor biobrandstoffen en het is duidelijk dat de landbouwgrond een pak productiever zal moeten worden om iedereen te kunnen blijven voeden", stelt van der Veer.
Voor hem zijn al die redenen voldoende om landbouw te omschrijven als een "onderschatte langetermijnmegatrend". "Iedereen moet eten. Bovendien leeft 36 procent van de bevolking direct of indirect van de landbouw. Maar toch is landbouw een nog nauwelijks ontgonnen terrein voor beleggers. De meesten hebben het thema amper in hun portefeuille zitten en landbouw vertegenwoordigt amper enkele procenten van de wereldbeurzenindex", stelt de man.
Het landbouwfonds van Pictet zal focussen op 45 tot 75 aandelen van beursgenoteerde bedrijven die actief zijn in de productie, opslag, transport en verwerking van landbouwproducten. Het gaat onder meer om producenten van landbouwmachines, zaadveredelaars, meststoffenfabrikanten en bedrijven actief in gewasbescherming. "Die laatste categorie is erg belangrijk, want zonder gewasbescherming zouden we 50 tot 200 procent meer landbouwgrond nodig hebben om iedereen te voeden", meent van der Veer.
Daarnaast zijn ook aandelen van beursgenoteerde landbouwbedrijven, verwerkers van agrarische gewassen en bedrijven die landbouwgewassen opslaan of transporteren interessant volgens de beheerder van Pictet Funds. Volgens het Zwitserse bedrijf is het zeker niet de bedoeling om te beleggen in landbouwgrondstoffen om de voedselprijzen in de hoogte te jagen. Ook wil het geen bedrijven die meer dan 10 procent omzet halen uit omstreden genetisch gewijzigde gewassen. Ondernemingen actief in kwetsbare ecosystemen zoals het Braziliaanse regenwoud komen evenmin in aanmerking.
Bron: De Tijd