nieuws

IBW: "Vlaamse regen bevat veel verzurende stoffen"

nieuws
Het Instituut voor Bosbouw en Wildbeheer (IBW) plaatst grote vraagtekens bij de uitspraken van professor-op-rust Frans De Coninck in een vandaag/dinsdag gepubliceerd artikel in De Standaard over het al dan niet bestaan van zure regen. In het artikel beweert De Coninck dat zure regen niet bestaat. Bossen zouden volgens hem een belangrijke natuurlijke bron zijn van nitraat in het grondwater.
13 mei 2003  – Laatst bijgewerkt om 14 september 2020 13:53
Het Instituut voor Bosbouw en Wildbeheer (IBW) plaatst grote vraagtekens bij de uitspraken van professor-op-rust Frans De Coninck in een vandaag/dinsdag gepubliceerd artikel in De Standaard over het al dan niet bestaan van zure regen. In het artikel beweert De Coninck dat zure regen niet bestaat. Bossen zouden volgens hem een belangrijke natuurlijke bron zijn van nitraat in het grondwater.

"Het Instituut Bosbouw en Wildbeheer wil de wetenschappelijke discussie over de juistheid van de term zure regen niet aangaan. Dit zou voorbijgaan aan de essentie, namelijk dat de regen in Vlaanderen wel degelijk grote hoeveelheden stikstof en zwavel (verzurende stoffen) bevat. De depositie van stikstof en zwavel in Vlaanderen behoort nog steeds tot de hoogste in Europa", zo staat te lezen in een communiqué van het instituut.

Een recente studie heeft volgens het instituut aangetoond dat er veel meer verzurende stoffen op de bosbodem terechtkomen dan het bos kan verwerken zonder schade op te lopen op langere termijn. "Voor het merendeel van de meer dan 1.400 onderzochte punten in Vlaanderen ('93-'98) werd een duidelijke overschrijding van de toelaatbare (zure) depositielast vastgelegd".

Volgens het instituut is ook de bewering van professor De Coninck dat de resultaten van internationaal samenwerkingsprogramma van de Europese Commissie en de VN verzwegen of achtergehouden worden, gemakkelijk te weerleggen. "In Vlaanderen wordt dit onderzoek uitgevoerd door een samenwerking tussen het Laboratorium voor Bosbouw, het Laboratorium voor Bodemkunde van de Universiteit Gent en het Instituut voor Bosbouw en Wildbeheer van het ministerie van de Vlaamse Gemeenschap. Professor De Coninck heeft in de jaren '90 meegewerkt aan dit project, maar is hierin sinds 1996 niet meer officieel betrokken.

Cijfers over nitraatconcentraties in bodemwater onder bossen én de overschrijding van de drinkwaternorm werden o.a. in 1998 tijdens een persconferentie over de bosgezondheidstoestand in Vlaanderen aan de pers meegedeeld en in persteksten opgenomen", aldus nog het communiqué.

Bron: Belga

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek