Hoger rendement houdt mondiale wijnproductie op peil
nieuwsDe Amerikaanse zakenbank Morgan Stanley verkondigde recent dat de wereld afstevent op een tekort aan wijn. Zo'n vaart zal het evenwel niet lopen want de internationale wijnorganisatie (OIV) wijst op een productiestijging naar 281 miljoen hectoliter dit jaar. "Na de dip in 2012 zitten we terug op het productieniveau van 2006", klinkt het. Dat is te danken aan hogere opbrengsten want het wijndruivenareaal krimpt nog continu.
De bank baseerde haar onheilstijding op de daling van het wereldwijde aanbod - de piek van 600 miljoen wijnkisten in 2004 ligt ver achter de rug - terwijl de vraag naar wijn blijft stijgen. Vooral in opkomende landen zoals China neemt de vraag toe. De internationale federatie van de wijn producerende landen ziet de toekomst met een veel geruster hart tegemoet. Na het tegenvallende jaar 2012 is de productie weer naar 281 miljoen hectoliter wijn gestegen (+23 miljoen hectoliter wijn).
Dat wereldwijd weer het productieniveau van 2006 zou worden gehaald, is opvallend. In vergelijking met zeven jaar geleden is het areaal wijndruiven namelijk 300.000 hectare kleiner. Alleen al het voorbije jaar ging 15.000 hectare verloren, vooral in landen met een lange wijntraditie zoals Spanje en Italië. Elders in de wereld, bijvoorbeeld in de VS, verschijnen wel nieuwe plantages, zij het aan een trager tempo dan voorheen.
Ondanks die areaaldaling wordt in de ganse EU dit seizoen behoorlijk veel wijn geproduceerd. De productieramingen van OIV gaan uit van 164 miljoen hectoliter. In de voornaamste productiegebieden verwachten ze aanzienlijk meer wijn: 23 procent meer in Spanje, 7 procent meer in zowel Frankrijk als Portugal en een spectaculair herstel (+79%) in Roemenië.
Bron: eigen verslaggeving / Belga