nieuws

Historisch slecht vlasjaar door voorjaarsdroogte

nieuws
De vlassector beleeft moeilijke tijden na de meest rampzalige oogst ooit. Een kurkdroog voorjaar hypothekeert de opbrengsten van de vlassers, meldt Het Laatste Nieuws. "Zelfs oude telers hebben dit nog nooit meegemaakt", zegt Christiaan Vlaemynck, directeur van het Algemeen Belgisch Vlasverbond.
27 september 2011  – Laatst bijgewerkt om 14 september 2020 14:16
Lees meer over:

De vlassector beleeft moeilijke tijden na de meest rampzalige oogst ooit. Een kurkdroog voorjaar hypothekeert de opbrengsten van de vlassers, meldt Het Laatste Nieuws. "Zelfs oude telers hebben dit nog nooit meegemaakt", zegt Christiaan Vlaemynck, directeur van het Algemeen Belgisch Vlasverbond.

De uitzaai verliep dit jaar in goede omstandigheden eind maart, maar daarna liep het mis door de droogte. Vlas heeft een korte groeicyclus van 100 dagen zodat de regen in juni te laat kwam. Met opbrengsten van amper vier ton strovlas per hectare, terwijl dat normaal zes tot zeven ton is, was zelfs het rampjaar 1976 beter.

Wanneer de voorjaarsdroogte erkend wordt als ramp, dan verlicht dat de schade van de vlassers. "Zaligmakend is een erkenning niet", zegt Christiaan Vlaemynck, "want de franchise wordt niet uitbetaald, telers moeten wachten op het geld en een schadedossier vergt een hele administratieve rompslomp."

Veel vlassers doen volgens hem de moeite niet om een schadedossier in te dienen. "Gelukkig zijn de meeste vlasbedrijven familiaal gestructureerd en kunnen ze tegen een stootje." Vlaemynck hoopt dat de verkoopprijzen van lange vezel verder herstellen ter compensatie van de rampzalige oogst.

Spinnerijen en weverijen komen niet in problemen dankzij de voorraden van vorige jaren. "Die zullen nu afnemen, een geluk bij een ongeluk", aldus Vlaemynck. Hij denkt dat het aantal vlasbedrijven verder zal afnemen omdat buitenstaanders niet in de sector beginnen. De productie blijft op peil omdat kleinere bedrijven zonder opvolging stoppen, terwijl de grote bedrijven voortdoen en zelfs uitbreiden.

Bron: Het Laatste Nieuws

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek