Heel wat maïspercelen staan er bijzonder slecht bij
nieuwsDit voorjaar werd door de vele regen nog erg laat maïs gezaaid in Vlaanderen. "Dat kost sowieso opbrengst, maar wat we vandaag op veel maïspercelen te zien krijgen, is nooit eerder vertoond", zegt Geert Rombouts van de Afdeling Duurzame Landbouwontwikkeling (ADLO) in Boer&Tuinder. In sommige gevallen staat de maïs er zo slecht bij dat het beter is om alsnog gras te zaaien op het perceel.
Maïsplanten komen in normale teeltjaren in bloei tussen 20 juli en 1 augustus, maar 2012 is verre van een normaal jaar. Op sommige plaatsen bereikt de maïs niet eens kniehoogte en kleuren de planten bedenkelijk geel. "Oorzaak is de door wateroverlast dichtgeslagen bodem", vertelt Geert Rombouts van ADLO. "Ook op veel beter ogende percelen kwamen grote plekken met vergeelde, kleine planten voor als gevolg van structuurbederf van de bodem. Dat is mogelijk te wijten aan het bewerken van een nog te natte bodem in het voorjaar."
Rombouts raadt landbouwers aan om hun percelen stuk voor stuk kritisch te bekijken. "De natuur is krachtig en planten zijn bijzonder zelfredzaam, maar het is letterlijk boerenbedrog om in de ergste gevallen nog te hopen op een behoorlijke opbrengst." Gezaaid voor half augustus kan Italiaans raaigras nog twee grassneden opleveren. Op sommige percelen is het dus beter om de maïs onder te werken en voor gras te opteren.
Tot slot krijgen de getroffen boeren het advies om foto's van de percelen te nemen om het financiële verlies in te brengen bij de belastingen. "Daarnaast is het steeds aan te raden in dergelijke situaties de gemeentelijke schattingscommissie de teeltschade te laten vaststellen", aldus Rombouts.
Bron: Boer&Tuinder