nieuws

Europese melkboeren voeren sereen protest op dag twee

nieuws
Na een tweede dag van protest hebben de Europese melkveehouders Brussel verlaten. Terwijl maandag de confrontatie met de politie niet geschuwd werd, verkoos de European Milk Board dinsdag een vreedzame symbolische actie. De melkveehouders staken kaarsen aan als eerbetoon voor collega's die hun bedrijf hebben stopgezet door de crisis. Europees landbouwcommissaris Dacian Ciolos sprak de boeren toe.
27 november 2012  – Laatst bijgewerkt om 14 september 2020 14:20
Lees meer over:

Na een tweede dag van protest hebben de Europese melkveehouders Brussel verlaten. Terwijl maandag de confrontatie met de politie niet geschuwd werd, verkoos de European Milk Board dinsdag een vreedzame symbolische actie. De melkveehouders staken kaarsen aan als eerbetoon voor collega's die hun bedrijf hebben stopgezet door de crisis. Europees landbouwcommissaris Dacian Ciolos sprak de boeren toe.

De misnoegde melkveehouders klagen de te lage melkprijzen in Europa aan. Maandag werd melk geloosd tegen de gebouwen van de EU en de politie kreeg een 'melkdouche'. Dinsdag ging het er vreedzamer aan toe. De melkboeren namen een minuut stilte in acht nadat op het Luxemburgplein kaarsen werden ontstoken voor alle melkveebedrijven die sinds de melkcrisis in 2009 verdwenen zijn.

Volgens de European Milk Board sneuvelden de voorbije drie jaar 157.000 ondernemingen. Polen betaalde de hoogste tol met 104.000 sluitingen. Ook Duitsland (12.000) en Kroatië (10.000 sluitingen) zijn zwaar getroffen. AMB schat dat 3.000 Belgische melkveehouders hun activiteiten hebben stopgezet sinds het losbarsten van de melkcrisis. "Wanneer de EU ingrijpt door het aanbod op een flexibele manier af te stemmen op de vraag, kan vermeden worden dat de sector verder doodbloed", zegt EMB vice-voorzitter Sieta Van Keimpema.

EU-commissaris Dacian Ciolos vroeg tijd om de impact van de maatregelen van het Europees zuivelpakket op het terrein te analyseren. Hij liet uitschijnen dat aanbodbeheersing geen zaligmakende oplossing is. "De melkquota bestaan nog steeds en toch kampen melkveehouders in een aantal lidstaten met problemen", motiveerde Ciolos. "Ik kan u geen onmiddellijke oplossing garanderen, dat zou een leugen zijn", voegde hij er nog aan toe.

Ook Paolo De Castro, voorzitter van de commissie Landbouw van het Europees Parlement, sprak met de melkveehouders nadat hij maandag op het laatste moment verstek liet gaan. Hij benadrukte dat het Parlement de situatie van de melkveehouders wil verbeteren. "Ik weet dat de prijs van de melk laag is en jullie productiekosten hoog zijn, maar laat jullie niet gebruiken", zei hij nog. De commissie die hij voorzit, is voorstander van een toezichthoudende instantie op de melkprijzen.

De voorzitter van de European Milk Board vroeg aan De Castro meer dan alleen toespraken. "Het is nu al drie jaar dat u ons mooie woorden geeft. Vandaag willen we beslissingen. Want de volgende keer dat u de ruiten zal moeten schoonmaken, zal het aan de binnenkant zijn, meneer Castro!", reageerde Romuald Schaber onder een daverend applaus. EMB wacht tot de lente van 2013 op antwoorden van de Europese instanties. Krijgen ze die niet, dreigen ze ermee om opnieuw in Brussel te manifesteren.

Ook de gekende Franse activist José Bové maakte zijn opwachting aan de grote tent die neergepoot werd op het Luxemburgplein. Bové was niet mals voor de Europese Commissie en de europarlementsleden. "Ze weten dat indien niets wijzigt de helft van de jobs in de landbouw weldra zullen verdwijnen. Is dat we ze willen, zich ontdoen van de boeren?".

Bekijk foto's van het boerenprotest op de VILT-Facebookpagina.

Bron: Belga/eigen verslaggeving

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek