Europees Parlement versoepelt vaccinatie blauwtong
nieuwsHet Europees Parlement heeft dinsdag ingestemd met een voorstel om het preventieve gebruik van geïnactiveerde vaccins tegen blauwtong toe te staan. Bij deze vaccins bestaat er immers geen risico dat het virus wordt doorgegeven, zoals bij de levende verzwakte vaccins die vroeger werden gebruikt wel het geval was. Als de lidstaten de regels snel invoeren, kunnen de vaccins al dit jaar gebruikt worden.
Voorheen was het niet toegestaan om preventief in te enten tegen blauwtong, in gebieden waar de ziekte recent niet was aangetroffen. Maar omdat de nieuwe vaccins veel veiliger zijn, heeft het Parlement nu toch beslist om de regels te versoepelen. Het gebruik van geïnactiveerde vaccins wordt hierdoor mogelijk ook buiten de recent ‘besmette’ gebieden.
Eén dag nadat de richtlijn gepubliceerd wordt in het Publicatieblad van de EU, treedt hij in werking. Vanaf dan hebben lidstaten nog zes maanden de tijd om deze regels te integreren. Als ze dit snel genoeg doen, kunnen de nieuwe vaccins al in het seizoen van 2012 gebruikt worden.
Blauwtong is een ziekte die onder herkauwers wordt overgedragen door muggen. In 2007 en 2008 veroorzaakte de ziekte zware economische verliezen bij op Belgische schapen-, geiten-, en runderbedrijven. Sinds woensdag is België echter officieel vrij verklaard van het blauwtongvirus.
Bron: AgriHolland/agd.media
In samenwerking met: agd.media