nieuws

Eenmansbedrijven nemen niet makkelijk personeel aan

nieuws
57 procent van de eenmansbedrijven neemt geen personeel in dienst omdat hun zaak niet groot genoeg is of omdat ze denken dat uitbreiding onmogelijk is. Het is vooral om economische redenen dat ondernemers geen personeel aannemen: de grootte van het marktsegment of de concurrentie van andere bedrijven. Ook de sociale bijdragen en de vaak ingewikkelde administratieve procedures weerhouden mensen ervan iemand aan te werven.
13 juni 2005  – Laatst bijgewerkt om 14 september 2020 13:54
57 procent van de eenmansbedrijven neemt geen personeel in dienst omdat hun zaak niet groot genoeg is of omdat ze denken dat uitbreiding onmogelijk is. Dat blijkt uit een rondvraag van de Europese Commissie. Het is vooral om economische redenen dat ondernemers geen personeel aannemen: de grootte van het marktsegment of de concurrentie van andere bedrijven. Ook de sociale bijdragen en de vaak ingewikkelde administratieve procedures weerhouden mensen ervan iemand aan te werven.

Slechts achttien procent van de ondervraagden besliste alleen te werken omdat ze het loon voor een werknemer te hoog vinden. Een vierde van de respondenten zegt liever alleen te werken om de volledige controle over hun bedrijf te behouden. Bijna dertig procent (27 procent) zou wel iemand willen aanwerven, maar vindt geen voldoende geschoold personeel of is bang van de opleidingskosten voor de nieuwe werknemer.

Uit de enquête bleek ook dat de administratieve rompslomp sterk verschilt van land tot land: in Litouwen volstaat het eenmaal contact op te nemen met de dienst voor belastingen of sociale zekerheid. In Turkije daarentegen krijgt de werkgever met maar liefst acht verschillende instanties te maken. De Belgische ondernemer moet vijf instellingen op de hoogte brengen.

Experten menen dat het mogelijk is een beter ondernemingsklimaat te creëren in Europa door de regelgeving minder gecompliceerd te maken. Zo geeft de Britse overheid de "No nonsense guide" en het "Starter's pack" uit waarin de ondernemer de nodige informatie omtrent wetgeving krijgt. In Zweden is er een speciale telefoonlijn voor ondernemers en in België kan een bedrijfsleider alle noodzakelijke administratieve verrichtingen via internet regelen. De onderzoekers besluiten dat de staat een systeem moet creëren waarbij een ondernemer in één keer alles in verband met sociale zekerheid en fiscaliteit moet kunnen regelen.

Ongeveer zestig procent van de Europese ondernemingen zijn eenmansbedrijven. Ze zijn vooral actief in de landbouw-, bouw-, diensten- en transportsector en in de handel. De studie werd gevoerd in negentien Europese lidstaten en kandidaat-lidstaten. België telde in 2002 bijna 500.000 eenmansbedrijven.

Bron: Belga

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek