Compensatie niet-oogsten ook voor appelen en groenten

nieuws
Vlaams minister van Landbouw Joke Schauvliege zet het licht op groen voor het niet-oogsten van appels en bepaalde groentesoorten als gevolg van het Russische invoerverbod. Het gaat onder meer om bloemkool, broccoli, witte en rode kool, tomaten, paprika en komkommer. Net als de perentelers krijgen de appel- en groentetelers een compensatie per niet-geoogste hectare. “We hebben deze beslissing genomen om overbelasting van het handelskanaal te vermijden”, argumenteert de minister.
1 september 2014  – Laatst bijgewerkt om 14 september 2020 14:27

Vlaams minister van Landbouw Joke Schauvliege zet het licht op groen voor het niet-oogsten van appels en bepaalde groentesoorten als gevolg van het Russische invoerverbod. Het gaat onder meer om bloemkool, broccoli, witte en rode kool, tomaten, paprika en komkommer. Net als de perentelers krijgen de appel- en groentetelers een compensatie per niet-geoogste hectare. “We hebben deze beslissing genomen om overbelasting van het handelskanaal te vermijden”, argumenteert de minister.

De tegemoetkoming voor de telers varieert van product tot product. Net zoals voor de perentelers is deze vergoeding berekend op basis van het rendement per hectare. Telers die lid zijn van een producentenorganisatie kunnen rekenen op het volledige steunbedrag, wie geen lid is van zo’n organisatie krijgt een tegemoetkoming van 50 procent. Het volledige bedrag is vastgelegd op 5.474 euro per hectare voor appelen, 3.550 euro voor bloemkool, 1.654 euro voor broccoli, 3.230 euro voor witte kool en 3.230 euro voor rode kool.

Voor komkommer, paprika en tomaat zal de vergoeding bepaald worden op basis van de week waarin het niet oogsten plaatsvindt. De aanvraag tot niet-oogsten dient te gebeuren via de producentenorganisaties voor wie lid is van een PO. Wie geen lid is, moet zijn aanvraag rechtstreeks richten aan de betrokken administratie. "Maar de telers worden vandaag nog door de administratie geïnformeerd over de procedure, de timing en de tegemoetkomingen", stelt Schauvliege maandag in een persbericht.

Daarnaast heeft de minister ook beslist om de maximumlimiet voor interventie te verhogen. Die lag vast op 125 kilogram per begunstigde en is nu gestegen tot 150 kilo per persoon per jaar. Bij interventie worden producten uit de markt genomen en onder meer aan liefdadigheidsinstellingen en -organisaties, zoals de voedselbanken, geschonken. Andere bestemmingen zijn onder meer veevoeding, verwerking tot compost of andere toegestane biologische afbraakprocessen, zoals biovergisting.

“Gelet op de aanbeveling van de Wereldgezondheidsorganisatie (400 gram per persoon per dag) en het huidige overaanbod van bepaalde vruchten en groenten verhoog ik het plafond voor interventie tot 150 kilo met onmiddellijke ingang", aldus Schauvliege. De maatregel loopt tot en met 30 november 2014, al kan de Europese Commissie daar anders over beslissen. De bedragen die uitbetaald worden in dit kader zijn eveneens vastgelegd.

Telers die wensen in te gaan op deze maatregel niet-oogsten, mogen zich verwachten aan twee controles. Het eerste controlemoment vindt plaats tussen 10 en 30 september. Daarbij zal gekeken worden of er nog geen oogst heeft plaatsgevonden en of de producten goed ontwikkeld en van goede handelskwaliteit zijn. “Vernietiging van het product als gevolg van een klimaatgebeurtenis of ziekte wordt niet beschouwd als niet oogsten”, klinkt het nog.

Na die eerste controle en met toestemming van de controledienst kunnen de producten ongeschikt gemaakt worden voor vermarkting of consumptie. Vanaf 15 oktober komt dan een tweede controle om vast te stellen dat het product correct vernietigd is, rekening houdend met de nodige en milieu- en fytosanitaire voorzorgen. Na deze tweede controle mogen de producten verhakseld worden. Opnieuw is er eerst een toestemming van de controledienst nodig.

Meer informatie: Crisismaatregel 'niet-ooogsten' actief voor appeltelers en bepaalde groenten

Bron: Eigen verslaggeving/Belga

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek