nieuws

Ciney verzopen in melk na schrijnend spektakel

nieuws
Zo'n 2.000 melkveehouders en meer dan 400 traktoren zijn woensdagnamiddag samengekomen in het Waalse Ciney, waar de N4 en de N97 elkaar kruisen. Tijdens een hallucinant maar allerminst opbeurend spektakel hebben miljoenen liters melk laten weglopen op de velden. Ook het ABS leverde een vrachtwagen vol melk.
16 september 2009  – Laatst bijgewerkt om 14 september 2020 14:09
Lees meer over:

Zo'n 2.000 melkveehouders en meer dan 400 traktoren zijn woensdagnamiddag samengekomen in het Waalse Ciney, waar de N4 en de N97 elkaar kruisen. Tijdens een hallucinant maar allerminst opbeurend spektakel hebben ze miljoenen liters melk laten weglopen op de velden. Ook het ABS leverde een vrachtwagen vol melk.

De manifestanten kwamen niet enkel uit België, maar ook uit Nederland, Duitsland en Luxemburg. Op de plaats van de actie werden eerst toespraken gehouden door verschillende landbouwfederaties. Daarna werd massaal melk uitgegoten op de grond van een plaatselijke landbouwer. "Het succes is compleet", zei MIG-voorzitter Erwin Schöpges achteraf. "Dit is geen mooie dag voor de landbouw, maar we hebben geen andere keuze dan het vernietigen van onze melk. Het is niet onze schuld, maar die van de politiek".

"Deze actie is het begin van een Europese beweging, de eerste stap in een landbouwrevolutie", aldus nog Schöpges. Zijn collega Xavier Delwarte van Fugea spreekt van een mobilisatie die even drastisch was als de crisis zelf. "Veel wanhopige boeren hebben zich wekenlang opgesloten in hun boerderij. Maar vandaag waren ze hier". Volgens de European Milk Board doen intussen zo'n 40.000 Europese melkveehouders mee aan de melkstaking. 

In laatste instantie besliste ook het ABS om met een lading melk af te zakken naar Ciney. De landbouworganisatie wil op die manier zijn sympathie betuigen voor de melkstaking van de Waalse melkboeren. Het ABS zal zondagvoormiddag ook 10.000 liter melk gratis uitdelen op het Sint-Pietersplein in Gent. Daar zullen ook vlees en groenten gratis verdeeld worden, "om duidelijk te maken dat ook nog andere landbouwsectoren onder hun kostprijs moeten verkopen", aldus het ABS.

Waalse melkveehouders voeren al een hele tijd actie tegen de melkprijzen. Voor vrijdag werd een nieuwe actie aangekondigd, maar meer details zijn nog niet bekend. Melkveehouder Sébastien Dumoitier vroeg in naam van MIG aan de aanwezige melkveehouders wel een handje toe te steken om de zuivelfabrieken in België in de gaten te houden. Bedoeling zou zijn te verhinderen dat buitenlandse melk ons land binnenkomt.

Net zoals collega's uit Frankrijk en Duitsland nemen de Waalse boeren het niet dat Europa heeft beslist om de melkquota geleidelijk af te schaffen. Voor een langdurige melkstaking in Vlaanderen werd onvoldoende steun gevonden.

Bron: Belga/Le Soir

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek