CIBE niet in feeststemming ondanks royale bietenoogst
nieuwsOp de suiker(biet)markt is het onrustig en dat was te merken op de jaarvergadering van CIBE, de Europese federatie die de belangen van de suikerbietentelers verdedigt. De sector snakt naar stabiliteit want de jongste bietenoogst mag dan wel topopbrengsten opgeleverd hebben, financieel is het vet van de soep. Sedert januari 2013 is de suikerprijs in Europa met 43 procent gedaald. Telers hebben op vraag van de suikerfabrieken minder suikerbieten uitgezaaid. Ook moet men (productierechten voor) bieten en suiker overdragen naar de volgende campagne. De markt is er met andere woorden niet naar om de afschaffing van de suikerquota op 1 oktober 2017 met vertrouwen tegemoet te zien.
Qua productie was 2014 een topjaar voor suikerbietentelers. In 13 van de 19 EU-lidstaten waar er bieten geteeld worden, zijn er recordopbrengsten van het veld gehaald. Daardoor komt het Europese gemiddelde uit op 12,8 ton suiker per hectare, wat meer is dan het vorige record (12,2 ton) dat dateert uit 2011. Op de jaarvergadering van producentenvereniging CIBE was te horen dat het weer uitstekend was in 2014 en de teelttechniek nog steeds beter wordt.
Toch was er weinig reden voor een feeststemming want financieel oogt het plaatje minder fraai. De suikerprijs in Europa is namelijk in vrije val sinds de piek bij de start van 2013. Toen noteerde de EU-prijs voor witter suiker 738 euro per ton, zo maar even 360 euro per ton meer dan de wereldmarktprijs en de hoogste waarde sinds de grondige hervorming van de Europese marktordening voor suiker in 2006.
Een lage suikerprijs, een areaal dat noodgedwongen met 12 procent moest inkrimpen evenals bieten en suiker die overgedragen moeten worden naar de volgende campagne zetten een domper op de uitzaai van bieten in het nieuwe seizoen. Komt daar nog bij dat in 2017 de suikerquota verdwijnen. Voor sectorvereniging CIBE redenen genoeg om aan de mouw te trekken van de Europese Commissie en de recent ingestelde expertgroep die de afschaffing van het quotumsysteem voorbereidt om de overgang naar de vrije markt zo vlot mogelijk te laten verlopen.
De bietentelers verwachten een duidelijk signaal van Europa en kanten zich bijvoorbeeld tegen tijdelijke maatregelen zoals extra suikerimport waardoor de EU-markt nog meer verzadigd zou geraken. In het licht van de wel erg lage suikerprijs bepleiten ze steun voor private opslag van suiker. In het handelsoverleg rekent CIBE erop dat de EU de grenzen van haar suikermarkt niet nog verder openzet voor derde landen. Binnen de Wereldhandelsorganisatie zou de EU derde landen moeten wijzen op hun handelsverplichtingen. CIBE stelt namelijk vast dat de Europese Commissie haar suikerbeleid ontmantelt en de sector strikt houdt aan de afgesproken exportlimiet voor suiker. Dat steekt wat aangezien de Europese suikerindustrie ziet hoe de concurrentie in India, Brazilië en Thailand steun krijgt van de overheid.
CIBE is ook gevoelig voor de gelijke behandeling van producenten van suiker en isoglucose (glucose-/fructosestroop op basis van maïs, tarwe of aardappelen nvdr.) wanneer het over het doorschuiven van productie/quotum naar het volgende jaar gaat. Voor het postquotumtijdperk rekent de sector op de EU om voor meer transparantie te zorgen door marktinformatie beter beschikbaar te maken. En na drie jaar van discussies op EU-niveau hopen de bietentelers dat de Europese instellingen en de lidstaten eindelijk tot een consistent beleid inzake hernieuwbare transportbrandstoffen zullen komen, dat op zijn minst een aandeel van zeven procent biobrandstoffen vooropstelt.