nieuws

Boerenbond voert actie voor gascentrale Tessenderlo

nieuws

Boerenbond heeft dinsdag actie gevoerd voor de site van Tessenderlo Development Services (TDS) waar op termijn een nieuwe gascentrale moet verrijzen. De kritiek treft niet zozeer de komst van de gascentrale, maar wel het feit dat landbouwbedrijven en industrie in het stikstofakkoord niet gelijk behandeld worden. “Op minder dan anderhalve kilometer van de nieuwe gascentrale ligt een kippenbedrijf dat 60 keer minder uitstoot, maar wel een rode brief ontving en per 2025 moet verdwijnen."

6 september 2022  – Laatst bijgewerkt om 7 september 2022 12:28
Lees meer over:
Boerenbond Tessenderlo

Voorbijgangers bij de site Schoonhees van Tessenderlo Development Services (TDS) in Tessenderlo hebben gisterochtend uit handen van Boerenbond een boodschappentas gekregen met de opdruk ‘De boer zorgt voor gezond, veilig en duurzaam voedsel’. De actie met de slogan ‘Ons voedsel, uw energiebron’ was geïnitieerd door Bedrijfsgilden Diest-Bekkevoort en Lumberlo, beide aangesloten bij Boerenbond. Directe aanleiding was de vergunningsaanvraag voor de bouw van een tweede gascentrale door Tessenderlo Development Services.

De bouwplannen, die al lang bekend waren, brachten een stroom aan protesten op gang. Zo’n 700 bezwaarschriften werden tijdens een eerste openbaar onderzoek ingediend waarna TDS een aantal wijzigingen doorvoerde, zoals het gebruik van nieuwe emissiereducerende technieken. "Vorige week liep de procedure van het tweede openbare onderzoek ten einde", aldus Mieke Huyck, regioconsulent bij Boerenbond en betrokken bij de actie van dinsdag.

Boerenbondactie Tessenderlo

“Absurd onderscheid tussen industrie en landbouw”

Met de actie wilde de landbouworganisatie vooral de aandacht vestigen op het "absurde" onderscheid dat er in de stikstofplannen gemaakt wordt tussen industrie en landbouw. “Zo geldt voor de landbouw een impactscore van 0,025 procent, terwijl deze voor de industrie op 1 procent ligt. De stikstofneerslag in de industrie (NOX) wordt bovendien minder zwaar gerekend bij de impactscore”, vertelt Huyck die benadrukt dat er niet tegen de komst van de gascentrale geageerd werd. 

Volgens Boerenbond wordt er gewerkt met twee maten en twee gewichten. “De situatie in Tessenderlo is absurd: op minder dan 1,5 km van de site voor de nieuwe gascentrale moet een landbouwbedrijf de deuren sluiten in 2025 wegens een rode PAS-brief. De aanvraag voor de gascentrale voorziet een uitstoot gelijk aan 60 keer de emissies van dit vleeskippenbedrijf. In de regio zijn nog enkele bedrijven in dezelfde situatie. Waar is de logica”, vraagt Jos Ramaekers, voorzitter Bedrijfsgilde Diest-Bekkevoort, zich af. Het rode bedrijf ligt in de buurt van het SBZ-gebied Demervallei.

Zonder onze landbouwers zal je de winkeltas niet meer kunnen vullen met lekkere lokale producten. Net zoals een gascentrale een vergunning nodig heeft, hebben ook wij dit nodig zodat ons voedsel jouw energiebron kan zijn

BB_actie Tessenderlo

Discriminatie met vaststelling referentiejaar landbouw

Ook bij de vaststelling van het referentiejaar 2015 voor de landbouw wordt er gediscrimineerd, vervolgt Mieke Huyck. “Na het eerste openbare onderzoek heeft TDS de kans gekregen door toepassing van nieuwe technieken een aangepaste vergunningsaanvraag in te dienen. Waarom krijgen de rode bedrijven geen kans om hun reductie te beperken met technologische innovaties en zo mogelijk onder de impactscore te duiken?”

‘Ons voedsel, uw energiebron’

Met de slogan ‘Ons voedsel, uw energiebron’ en door bedrukte winkeltassen vragen de landbouwers om een gelijke behandeling als de industrie. “Zonder onze landbouwers zal je de winkeltas niet meer kunnen vullen met lekkere lokale producten. Net zoals een gascentrale een vergunning nodig heeft, hebben ook wij dit nodig zodat ons voedsel jouw energiebron kan zijn”, klinkt het.

Verwerking bezwaarschriften

De Vlaamse overheid verwerkt momenteel de meer dan 20.000 bezwaren die naar aanleiding van het openbaar onderzoek van het stikstofakkoord zijn binnengekomen. “We vragen dat deze ernstig genomen worden en dat men met ons het gesprek aangaat om samen na te denken over haalbare oplossingen voor onze boeren, voor onze natuur en voor onze voedselproductie”, besluit Boerenbond.

Bron: Eigen verslaggeving

Beeld: Boerenbond

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek