Biologische eierproductie jaarlijks gegroeid met 50%
nieuwsDe voorbije jaren is de Belgische productie van biologische eieren vrij constant toegenomen met zo’n 50 procent per jaar. "Dit gebeurde zonder noemenswaardige verstoring van de markt. We kunnen veronderstellen dat een verdere groei op hetzelfde tempo tot de mogelijkheden behoort. Bovendien zijn enkele pakstations en handelaars nog steeds op zoek naar nieuwe producenten van bio-eieren", zegt Paul Verbeke, ketenmanager bij BioForum.
Sinds 2003 is het aantal biologische legkippen in België gestaag gestegen van 66.632 stuks naar 320.194 stuks in 2012. Dit is een toename van maar liefst 480 procent in negen jaar tijd. Per jaar is dat een gemiddelde stijging van zo’n 53 procent. Tot 2009 is die toename bijna volledig tot te schrijven aan een stijging in Vlaanderen, maar nadien was er in Wallonië een sterke groei van gemiddeld 100 procent per jaar.
Die sterkere toename in Vlaanderen is wellicht een gevolg van het bestaan van sterkere afzetstructuren in Vlaanderen. De belangrijkste pakstations en industriële verwerkers van biologische eieren bevinden zich vooral in het noordelijke deel van ons land. Bij vleeskippen is de stijging vooral te noteren in Wallonië, wat op zijn beurt een gevolg is van de ruimere mogelijkheden voor mestafzet en buitenloop in Wallonië.
In verhouding tot het totaal aantal leghennen in België wordt ongeveer 2,7 procent biologisch gehouden. Daarmee scoort België relatief laag in vergelijking met de ons omringende landen. Denemarken heeft het grootste percentage biologische leghennen (16,3%). In Duitsland wordt 7,2 procent van de leghennen op biologische wijze gehouden en in Frankrijk 5,1 procent. In Nederland is het percentage beperkt tot drie procent, maar dat land telt een zeer grote gangbare pluimveesector. De ganse EU telde in 2011 ongeveer 12,7 miljoen biolegkippen.
Vlaanderen heeft 47 bedrijven die biologische leghennen houden. De grootte van die bedrijven is heel divers en gaat tot zo’n 10.000 leghennen op één bedrijf. De productie is vooral gesitueerd in Antwerpen, Limburg en Vlaams-Brabant. De gangbare leghennenhouderij bevindt zich vooral in de provincies Antwerpen en West-Vlaanderen. Het aantal biologisch leghennenhouders groeit eerder langzaam. Wallonië telt 35 bioleghennenhouders, voornamelijk in de provincies Namen en Luxemburg.
De bestedingen van de Belgische gezinnen aan bioproducten bedroegen in 2012 ruim 417 miljoen euro. Dat is een stijging van zeven procent in vergelijking met het jaar voordien. Van alle eieren die in België worden gekocht, is 8,9 procent biologisch. In 2008 was dit nog 6,4 procent. Het marktaandeel van bio verschilt wel sterk van product tot product. De vleesvervangers hebben met 24,5 procent het hoogste marktaandeel. Eieren komen op de tweede plaats, gevolgd door groenten (5%) en brood (3%). Vleeswaren staan op de laatste plaats met 0,7 procent.
Paul Verbeke, ketenmanager bij BioForum, is ervan overtuigd dat een verdere groei van 50 procent per jaar tot de mogelijkheden hoort voor de Belgische bioleghennenhouderij. "Ik wil er wel meteen bij melden dat het aangeven van marktkansen een delicate zaak is. Daarom moet elke omschakeling naar bio beredeneerd en in overleg met potentiële afnemers gebeuren om overproductie te vermijden." Maar enkele pakstations en handelaars zijn medio 2013 nog op zoek naar bijkomende producenten van biologische eieren, weet Verbeke.
Een andere uitdaging voor de sector is de problematiek van de mestoverschotten op een aantal biologische pluimveehouderijen. "De verplichting voor tuinders en akkerbouwers om ook biologische mest te gebruiken, zou die problematiek in belangrijke mate kunnen oplossen", legt Verbeke uit. "Ondertussen zijn er ook bedrijven gespecialiseerd in het ondersteunen van de afzet van biologische kippenmest."
Meer informatie: Beknopt marktoverzicht voor biologische eieren in Vlaanderen en Europa
Bron: eigen verslaggeving