"Belgische winter wordt 60% natter, zomer 70% droger"
nieuwsDe winters kunnen tot 60 procent natter worden en de zomers tot 70 procent droger. De gemiddelde wintertemperatuur zou met 1,5 tot 4 graden Celsius kunnen toenemen, de zomertemperaturen met 2 tot 7 graden. Het aantal zware zomerstormen zal toenemen. Dat concludeert hydroloog Patrick Willems uit een grondige analyse van klimaatmodellen en historische data.
Wie uit deze analyse enkel onthoudt dat de zomers droger en warmer zullen worden, is volgens Willems misplaatst optimistisch. “Anders dan men doorgaans aanneemt, zijn we in België niet gezegend met een teveel aan water, wel integendeel. De gemiddelde beschikbaarheid van water per inwoner in Vlaanderen en Brussel bedraagt momenteel 1.480 kubieke meter per jaar. Terwijl volgens internationale standaarden minder dan 2.000 kubieke meter beschouwd wordt als zeer weinig”, waarschuwt de hydroloog.
De eerder beperkte beschikbaarheid van water is volgens Willems een gevolg van de zeer beperkte infiltratie in de bodem doordat we in een zwaar geürbaniseerde en dicht geasfalteerde regio wonen. “Drinkwaterwinning op basis van grondwater wordt een zaak van het verleden”, klinkt het. Hij ziet de verdere daling van het grondwaterpeil, problemen met bevaarbaarheid van de rivieren en moeilijkheden met de waterkwaliteit en de waterwinning dan ook als belangrijke obstakels voor de toekomst.
Hoewel de zomers droger worden, kunnen zware overstromingen nog steeds voorkomen. “Een getijdenrivier als de Schelde dreigt sterk beïnvloed te worden door het stijgende zeeniveau in de komende 100 jaar. Dat betekent ook dat het zoutgehalte in de rivier zal toenemen. Tot welk punt, dat zijn we momenteel nog aan het onderzoeken”, stelt professor Willems in een gesprek met ARGUS, het milieupunt van KBC en Cera.
Om beter voorbereid te zijn op deze veranderingen, adviseert de man om 30 procent meer opslag voor water te voorzien. “We moeten meer regenwater in de bodem laten sijpelen tijdens de winter om de grondwaterlagen terug op peil te krijgen. Wat betreft de relatieve onzekerheid van nieuwe overstromingen, moeten we het relatieve risico afwegen tegen de grote gevolgen. Het is aangewezen om nieuwe infrastructuur aan te passen zodat ze klimaatbestendig is onder alle omstandigheden”, besluit Patrick Willems.
Bron: ARGUS