België voerde vorig jaar 320 mln liter wijn in
nieuwsItalië heeft Frankrijk vorig jaar van de troon gestoten als grootste wijnproducent van de wereld. De Italiaanse wijnbouwers produceerden 4,95 miljard liter, hun Franse collega's 4,75 miljard liter. Dat blijkt uit jaarcijfers van de internationale sectororganisatie OIV. België wordt vernoemd in het rapport als negende grootste wijnimporteur. Ons land voerde vorig jaar 320 miljoen liter wijn in.
Dat Italië Frankrijk passeert als grootste wijnproducent, gebeurt niet voor het eerst. Beide landen deden de voorbije jaren regelmatig haasje-over in de rankschikking. De Italianen danken hun eerste plaats dit keer aan een stijging van hun productie met 12 procent. De Franse wijnproductie nam slechts toe met 2 procent. Wereldwijd steeg de productie eveneens met 2 procent, ondanks dalingen van de productie in de nummers drie en vijf op de ranglijst, te weten Spanje en Argentinië. Bulgarije (+106%) en Chili (+28%) kenden de grootste productiestijging.
De Verenigde Staten blijven de grootste wijnconsument, voor Frankrijk, Italië, Duitsland en China. Het globale wijnverbruik nam toe, ondanks een daling met 1,2 procent in Frankrijk. Volgens het OIV is de wijnconsumptie opnieuw min of meer gestabiliseerd, na dalingen door de economische crisis sinds 2008.
De landen die het meeste wijn invoeren, zijn Duitsland, het Verenigd Koninkrijk en de Verenigde Staten. België staat net als in 2014 op de negende plaats, met een import van 320 miljoen liter wijn. De grootste uitvoerders in wijn zijn Spanje (uitgedrukt in liter) en Frankrijk (uitgedrukt in waarde). Italië bezet zowel wat het aantal liter als de waarde van de export betreft, de tweede plaats. Samen vertegenwoordigen Spanje, Frankrijk en Italië 56 procent van de wereldwijde wijnhandel. Die is ten slotte 28,3 miljard euro waard, een stijging van 10,6 procent ten opzichte van 2014.
Meer info: www.oiv.int
Bron: Belga / eigen verslaggeving