nieuws

Belgie neemt genuanceerd standpunt in

nieuws
België kan voor een groot deel akkoord gaan met de redenen waarom de Europese commissie een hervorming van het landbouwbeleid voorstelt. België kan echter niet aanvaarden dat die hervorming geld zou kosten aan de boeren. Zo heeft federaal minister Annemie Neyts (VLD) gezegd in het publiek debat over de hervorming van het landbouwbeleid.
16 juli 2002  – Laatst bijgewerkt om 14 september 2020 13:52
België kan voor een groot deel akkoord gaan met de redenen waarom de Europese commissie een hervorming van het landbouwbeleid voorstelt. België kan echter niet aanvaarden dat die hervorming geld zou kosten aan de boeren. Zo heeft federaal minister Annemie Neyts (VLD) gezegd in het publiek debat over de hervorming van het landbouwbeleid.

De ministers van landbouw van de 15 EU-lidstaten vergaderden gisteren in Brussel. In een publiek debat reageerden ze op de voorstellen die EU-commissaris voor landbouw Franz Fischler.

Ter inleiding herhaalde Fischler dat hij met zijn voorstellen een antwoord wil bieden op de bekommernissen van de consumenten en van de boeren zelf. Meteen gaf hij ook al een antwoord op de voornaamste punten van kritiek die de afgelopen dagen her en der bovenkwamen.

Het officiële Belgische standpunt werd vertolkt door federaal minister Neyts, die optreedt als woordvoerder, want landbouw is bijna geheel een bevoegdheid van de gewesten. Maandagnamiddag pas bereikte Neyts een akkoord met Vlaams minister Vera Dua (Agalev) en Waals minister José Happart (PS).

Dat standpunt laat zich moeilijk samenvatten in een goed- of afkeuring. Neyts start met de opmerking dat er geen financiële redenen zijn voor de hervorming, de uitgaven blijven onder alle voorziene plafonds. Wel zijn er een aantal andere redenen om de hervorming door te voeren: milieuredenen, voedselschandalen, de onderhandelingen over de liberalisering van de wereldhandel, de uitbreiding van de Unie.

Dat er meer geld gaat naar plattelandsontwikkeling en naar een meer ecologische landbouw, krijgt Belgisch applaus. Neyts stipte wel aan dat het inkomen van de boeren niet mag bedreigd worden, tot 2006. Als Europa wil besparen inzake landbouw, ten voordele van plattelandsontwikkeling, moet het geld komen van de exportsubsidies, zo oordeelt België.

Bron: Belga

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek