Afrikaans-Europese alliantie verstevigt samenwerking
nieuwsVorig jaar werd de ‘Taskforce voor het Afrikaanse platteland’ opgezet door de Europese Commissie. Eerder deze week heeft die taskforce zijn eindverslag gepresenteerd. Volgens de aanbevelingen van deze groep van Afrikaanse en Europese deskundigen moeten Afrika en de EU een partnerschap ontwikkelen dat actief is op drie niveaus: tussen mensen, tussen bedrijven en tussen regeringen. “Het verslag van de taskforce erkent de nieuwe realiteit van Afrika en Europa als gelijkwaardige partners op het wereldtoneel”, reageert commissaris voor Landbouw van de Afrikaanse Unie Josefa Sacko. “Het laat zien dat landbouwers en de voedingssector elkaar de hand moeten reiken om nieuwe kansen te grijpen.”
Het eindverslag van de taskforce voor het Afrikaanse platteland vormt een mijlpaal in het proces dat gericht is op meer samenwerking tussen de EU en Afrika in de agrovoedingssector. In het verslag wijzen de auteurs op vier strategische actiegebieden voor de middellange tot lange termijn: banencreatie, klimaatactie, de duurzame transformatie van de Afrikaanse landbouw en de ontwikkeling van de Afrikaanse voedingsindustrie en markten voor levensmiddelen.
“Het beleid inzake landbouw en plattelandsontwikkeling vervult een voortrekkersfunctie in de politieke samenwerking tussen de EU en Afrika”, reageert commissaris voor Landbouw en Plattelandsontwikkeling Phil Hogan. “De Taskforce voor het Afrikaanse platteland is de spil van deze werkzaamheden: in zijn aanbevelingen wordt gekeken naar manieren om publieke en private investeringen te stimuleren, beste praktijken uit te wisselen en kennis te delen, en de beleidssamenwerking over de hele lijn te verdiepen.”
Om ervoor te zorgen dat dit proces open en inclusief verloopt, start de Commissie een online raadpleging om directe feedback van Afrikaanse belanghebbenden te verzamelen over de strategische benadering van de taskforce. Daarnaast wil de Commissie ook informatie bijeenbrengen over de stand van zaken met betrekking tot de handel in landbouwproducten en levensmiddelen en de samenwerking op vlak van agrovoeding tussen beide continenten. De resultaten hiervan worden meegenomen in de derde conferentie van de landbouwministers van de Afrikaanse Unie en de Europese Unie, die in juni 2019 plaatsvindt in Rome.
“Vandaag hebben we gezien hoe het harde werk van de Taskforce voor het Afrikaanse platteland in concrete aanbevelingen heeft geresulteerd”, zegt commissaris voor Internationale Samenwerking en Ontwikkeling Neven Mimica. “Het is nu aan ons om de handen in elkaar te slaan, deze waardevolle aanbevelingen ter harte te nemen en oplossingen uit te werken voor het doel dat elk van ons voor ogen staat: een positieve transformatie van het platteland en een inclusieve en duurzame landbouw- en agrovoedingssector.”
Op basis van enkele van de kortetermijnaanbevelingen van de taskforce zal de Commissie verschillende projecten beginnen uitvoeren. Zo zal een proefproject worden opgestart met betrekking tot beroepsonderwijs en -opleiding met Afrika. Er zullen ook middelen uit de EU-begroting beschikbaar worden gesteld voor andere samenwerkingsprogramma's tussen vrouwenorganisaties in plattelandsgebieden, landbouwersorganisaties en -coöperaties, bedrijven, overheidsinstellingen en hun tegenhangers.
De Commissie stelt ook voor om innovatiehubs op te richten en een online platform dat Europese en Afrikaanse bedrijven samenbrengt. Deze hubs kunnen digitale innovatie en de ontwikkeling van vaardigheden bevorderen. Het online platform kan op zijn beurt uitdagingen en kansen voor private investeringen en handel tussen de twee continenten identificeren.